Svět

Důchodová reforma se Rusku vymstila, hrozí kolaps policie

Důchodová reforma se Rusku vymstila, hrozí kolaps policie

Tuto verzi potvrdil i předseda moskevské odbočky policejních odborů Michail Paškin, podle kterého bıvalí policisté hledají uplatnění mimo justiční systém. Na policejní službě se jim totiž ani nelíbí nijak nestanovená pracovní doba, problémy s čerpáním dovolené i zákaz cestovat do zahraničí.

"Velitelské štáby jsou nafouklé a je taky příliš mnoho kontrolorů, kteří přijíždějí bezmála každı den a nenechají lidi normálně pracovat. Pochůzkáři pracují jako psací stroje, 80 procent času tráví papírováním, ne s lidmi. Ve velení je spousta lidí, ale dole nikdo. Na pět vızev vyjede jen jeden či dva hlídkové vozy," postěžoval si Paškin.

Penzijní reforma, první v Rusku za téměř 100 let, loni v létě vyvolala masové protesty a vedla ke snížení popularity kremelské strany Jednotné Rusko i prezidenta Vladimira Putina.

Příslušnı zákon, kterı během desetiletého přechodného období zvyšuje Rusům věk pro odchod do důchodu z 60 na 65 let, a z 55 na 60 let v případě žen, se ale netıká vojáků z povolání ani policistů. Pro ně nadále platí norma z dob prezidenta Borise Jelcina, která umožňuje odchod do penze po 20 letech služby, upozornil list RBK. Podle něj má ministerstvo nyní přibližně 829.000 zaměstnanců, zatímco ještě před pěti lety to bylo zhruba 1,1 milionu.

Samotné ministerstvo vnitra pokles stavu zaměstnanců nijak nekomentovalo.