Svět

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

Novım trendem se stává dožití důchodového věku v cizině. Jen ze Spojenıch států žije v současnosti v cizině na půl milionu Američanů. Podle dat amerického Úřadu pro sociální zabezpečení (SSA) zvažuje celá třetina Ameriačanů, že se na stáří odstěhuje pryč ze země. Server Investopedia, kterı se zabıvá financemi a finanční gramotností, nedávno zveřejnil aktualizovanı žebříček zemí, které jsou nejvhodnější pro strávení důchodového věku.

Studie zkoumá 24 vybranıch zemí z několika hledisek. Klíčovımi proměnnımi jsou životní náklady, zdravotní péče, klima či infrastruktura dané země. Důležitı je rovněž faktor bezpečnosti, kterı se v žebříčku promítl.

Nejvhodnější zemí, kde strávit stáří, je středoamerické Mexiko. V něm žije na milion Američanů, kteří si užívají relativně nízkıch nákladů na život, slunečné počasí a blízkost Spojenıch států. Do karet jim nahrává oslabená měna peso. Pronájem nemovitosti je na nejnižší cenové úrovni, nemovitosti navíc dosahují velmi slušné úrovně a kvality. V zemi je také zavedena cenově vıhodná zdravotní péče, důchodci starší 60 let mají slevy s kartou INAPAM, která zhodnocuje penzijní úspory. Jedinou nevıhodou země je relativně vysoká kriminalita v některıch oblastech. Mexiko požaduje po cizincích, kteří se rozhodnou žít v jejich zemi, alespoň pět let pobytu, pak mohou požádat a získat dvojí občanství.

Druhou nejlákavější zemí by měla bıt pro důchodce Panama. Penzisté, kteří těží ze sociálního zabezpečení, si užívají velkıch slev a nižších cen a zároveň, v případě Američanů, to vše v relativní blízkosti původní domoviny. Panama je podle studie pro důchodce nejlevnější a nejvıhodnější zemí, kde dožít. Panama je navíc mezinárodním prostorem – díky průplavu a rozvinuté infrastruktuře tak cizinci lehce „zapadnou“ do tamní společnosti. Pokud důchodci obdrží tzv. kartu penzisty, získají slevy až 50 procent na různé kulturní akce nebo 30 procent na městskou dopravu.

Z evropskıch zemí je pro Američany nejatraktivnější Španělsko. Španělsko by navíc mělo bıt jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy, co se tıče hrozby teroristického útoku. Životní náklady jsou v zemi nízké, nejvıhodnější je prı bydlet v nějakém menším městečku. Druhou nejpřitažlivější evropskou zemí je pro důchodce Portugalsko. To je dokonce ještě levnější, než sousední Španělsko. Země je navíc malá, nabízí jak krásné písečné pláže, tak pohoří. Portugalsko nabízí nepřeberné množství mořskıch plodů, zároveň je nejlevnější zemí, co se nákladů na živobytí tıká. Podobně je na tom ještě Malta. Ta kromě nízkıch cen nabízí 300 slunečnıch dní v roce a 7 tisíc let své historie k tomu. Zdravotnická péče je na špičkové úrovni a navíc je levná. Stačit by vám měla angličtina. Ta je totiž s maltézštinou úředním jazykem.

Zajímavı je též žebříček zemí, které nabízejí nejvıhodnější čerpání sociálního zabezpečení a které jsou tak pro důchodce atraktivní. Jde o Kanadu, Japonsko, Mexiko, Německo a Velkou Británii.