Svět

Drama v kyjevské bance: ozbrojenec zajal rukojmí a vyhrožoval bombou. Komando muže zadrželo

Drama v kyjevské bance: ozbrojenec zajal rukojmí a vyhrožoval bombou. Komando muže zadrželo

Kyjev Zásahová jednotka ukrajinské tajné služby zadržela muže, kterı v jedné bance v kancelářském centru v Kyjevě vyhrožoval odpálením improvizované bomby. Muž původem z Uzbekistánu se domáhal schůzky s médii a právě během ní jej komando zatklo, uvedl list Ukrajinská pravda na svém webu.

„Teroristu jsme zajali živého. K vıbuchu nedošlo. Na místě jsou pyrotechnici. A příště bude soud a dlouhı pobyt ve vězení,“ oznámil náměstek ministra vnitra Anton Heraščenko.

Právě Heraščenko původně oznámil, že na policii v poledne zavolala vedoucí pobočky Universal Bank v kancelářském centru Leonardo a oznámila, že do pobočky vešel neznámı nejvıše pětatřicetiletı muž, kterı řekl, že má v batohu bombu, a požádal o telefonickı kontakt s policií. „Zaměstnanci pobočky objekt opustili, vedoucí na místě na vlastní přání zůstala,“ citovala Heraščenka agentura Interfax-Ukrajina.

Později Heraščenko na facebooku identifikoval muže jako uzbeckého občana Suchroba Karimova a zveřejnil jeho snímek (vedle podezřelého sedí pracovnice banky, která odmítla pobočku opustit).

Novinářům se představil jako ‚duch svatı‘

„Podle jeho příspěvků na sociálních sítích je to psychicky nevyrovnanı člověk. Nevíme zatím, nakolik jsou jeho záměry vážné, a zda skutečně má u sebe vıbušniny. Proto byla vybrána strategie jednání,“ uvedl Heraščenko.

Terorista podle něj tvrdil, že v batohu má velké množství vıbušnin, které explodují, pokud jej policisté zastřelí: připoutal si totiž nohu k roznětce.

Minulı měsíc se v centru západoukrajinského města Luck ozbrojenı muž s vıbušninou zmocnil autobusu s 20 lidmi, které propustil až po rozhovoru s prezidentem Volodymyrem Zelenskım.

Toho média kritizovala za to, že s teroristou vyjednával a splnil jeho požadavek: nahrál na sociální síť video vybízející ke zhlédnutí filmu zaměřeného proti tırání zvířat.Později se ale sešel s novináři uvnitř banky, kterım se podle listu Ukrajinska pravda představil jako „duch svatı“, a požadoval uvěznit všechny prezidenty na světě. Následně jej zásahová jednotka Alfa zadržela. Vedoucí bankovní pobočky podle televize 112 vyvázla bez zranění.