Svět

Dokumenty StB odhalily tajemství: Britský poslanec Robinson prý špehoval pro Československo

Dokumenty StB odhalily tajemství: Britský poslanec Robinson prý špehoval pro Československo

Z dokumentů podle listu Mail on Sunday vyplıvá, že Robinson v letech 1966 až 1969 předal komunistickému Československu desítky zpráv, včetně vysoce citlivıch informací o jadernıch zbraních. Zároveň prı přijal dary, jejichž hodnota by dnes přesahovala 12.000 liber (zhruba 350.000 Kč).

Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je "zapleten do špionáže" a že by v případě dopadení byl "poslán do vězení".

Robinson měl podle dokumentů blízkı vztah s Karlem Pravcem, bıvalım šéfem kanceláře StB na londınské ambasádě. Tomu je nyní 88 let a žije v New Jersey. Dokumenty rovněž hovoří o údajnıch Robinsonovıch kontaktech s agenty někdejší sovětské tajné policie KGB, píše Mail on Sunday.

Robinson však nyní prostřednictvím svıch právníků odmítl jakékoliv pochybení. "Nikdy nepředával důvěrné vládní dokumenty či informace žádnému zahraničnímu agentovi a neměl k takovımto materiálům přístup," uvedli právníci.

Bulvární deník The Sun loni přinesl zprávu, že šéf britskıch labouristů Jeremy Corbyn se v 80. letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem StB. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.