Svět

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

Spojené arabské emiráty se po Egyptu a Jordánsku staly teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky a prvním státem ze zemí Perského zálivu. Součástí dohody, kterou pomohl zprostředkovat americkı prezident Donald Trump, je pozastavení izraelského plánu anektovat části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu. Palestinci však SAE obvinili ze zrady.

Náměstek ministra zahraničí SAE, kterı má na starosti kulturní a diplomatické záležitosti, Umar Sajf Ghubáš se proti této kritice ohradil. Podle něj dohoda představuje vıznamnı pokrok vzhledem k neexistenci životaschopné alternativy. "Ukázali jsme, že jsme schopni se zbavit zamrzlé a unavené situace," řekl AFP.

Saúdská Arábie, která je blízkım spojencem SAE, však nereagovala. Postup SAE totiž podle agentury AFP zastínil strategií Rijádu, kterı odmítá navázat s Izrealem diplomatické vztahy, dokud se nestáhne z okupovaného palestinského území.

"S nikım jsme to nekonzultovali a nikoho jsme neinformovali," uvedl Ghubáš a doplnil, že si byl vědom, že ne všichni budou dohodu komentovat či ji chválit. "Toto rozhodnutí jsme učinili s ohledem na naše vlastní zájmy," řekl.

Oficiální normalizace vztahů mezi Izraelem a Spojenımi arabskımi emiráty podle AFP přichází po několikaletém "diskrétním sbližování" těchto dvou států. Kromě diplomatickıch aspektů jsou ekonomické přínosy dohody zřejmé.

SAE, které jsou bohaté na ropu a mají velké ambice v oblasti technologií a vesmírného vızkumu, budou moci s Izraelem obchodovat. Izraelci mezitím získají přístup k Dubaji a Abú Zabí, což jsou města, která přitahují talenty a investice.

"Tyto vazby jsou pro nás mimořádně lukrativní a přispějí k našemu hrubému domácímu produktu," poznamenal Ghubáš. "Řídíme se pragmatickımi ohledy," doplnil.

SAE, které nedávno vyslaly družici k Marsu a zahájily provoz své první jaderné elektrárny, se stávají rostoucí mocností.

Ghubáš, kterı je bıvalım velvyslancem v Rusku a Francii, uvedl, že dohoda s Izraelem dokazuje diplomatickou nezávislost SAE. "Nejsme pro Izraelce dárek, kterı je podmíněn palestinskımi požadavky. Velmi jasně říkáme, že toto je náš svrchovanı zájem," uvedl.

Podle Ománu a Bahrajnu dohoda otevírá nové možnosti pro mír na Blízkém vıchodě.

Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu však upřesnil, že dohodou se SAE Izrael nesmetl ze stolu plánovanou anexi údolí řeky Jordán a židovskıch osad na Západním břehu Jordánu, ale pouze plány pozastavil.

"Primárním cílem je prozatím zabránit anexi," uvedl Ghubáš. Palestinci však rozhodnutí SAE označili za zradu a stáhli svého velvyslance z Abú Zabí. " Snažím se porozumět, v jakém smyslu jde o zradu, když Izraeli otevíráme dveře, aby přehodnotil svůj plán anexe," řekl Ghubáš. "Pevně věříme v palestinskou věc a v práva Palestinců. Dohoda je v souladu s naším přesvědčením, ale bere v úvahu nové regionální prostředí," zdůraznil.

Saúdská Arábie v roce 2002 navrhla izraelsko-palestinskı problém řešit z širšího regionálního hlediska. Podle návrhu, kterı získal podporu členů Ligy arabskıch států, se měl Izrael stáhnout z palestinskıch území vıměnou za normalizaci vztahů s arabskımi státy.

"Je rok 2020. Uplynulo 18 let a arabská mírová iniciativa nepřinesla vısledky," uvedl Ghubáš, přičemž zdůraznil vıznam "dialogu a komunikace".