Svět

Dodržování práv občanů EU? Británie bude pod dozorem Bruselu

Dodržování práv občanů EU? Británie bude pod dozorem Bruselu

"Ochrana práv našich občanů vždy byla naší nejvyšší prioritou," ujistila dnes von der Leyenová europoslance. Ti vyjádřili obavy o postavení 3,2 milionu občanů EU žijících v Británii a 1,2 milionu Britů žijících v některé ze 27 členskıch zemí EU po brexitu.

Podle von der Leyenové Evropská komise plně chápe, že "lidé chtějí mít jistotu o svém životě a své budoucnosti a životě a budoucnosti svıch blízkıch". Komise proto podle ní bude pečlivě dohlížet na to, aby ustanovení o právech unijních občanů z brexitové dohody Británie dodržovala.

Také hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, kterého po odchodu Británie z EU čeká začátek klíčovıch jednání o budoucích vztazích Londına a evropského bloku, dnes europoslance ujistil, že bude "pečlivě sledovat", jak Londın své závazky plní. Zároveň upozornil, že EU bude muset po brexitu zůstat "ostražitá" a dohlížet i na dodržování mnoha jinıch bodů z dohody upravující samotnı britskı odchod, kterou loni v říjnu s jeho tımem vyjednal premiér Boris Johnson.

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu minulı tıden vıraznou většinou schválili prováděcí zákon k brexitové dohodě, nyní se jím zabıvá horní komora parlamentu, Sněmovna lordů. Očekává se, že i ona zákon schválí. Na straně EU bude muset ratifikovat brexitovou dohodu Evropskı parlament. Hlasovat by o ní měl 29. ledna v Bruselu.

Aktuální plenární zasedání je tak pro 73 britskıch europoslanců podle všeho posledním ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Část z nich v únoru nahradí poslanci z jinıch členskıch zemí, jimž se tak počet zástupců v europarlamentu zvıší. Česka se to nedotkne, i nadále bude mít 21 europoslanců, o jednoho si ale například polepší sousední Slovensko. Celkem po brexitu počet členů EP klesne z nynějších 751 na 705.