Svět

Dodavatel roušek pro Belgii má opět zpoždění. Navíc má vazby na palestinské teroristy

Dodavatel roušek pro Belgii má opět zpoždění. Navíc má vazby na palestinské teroristy

BRUSEL/PRAHA Belgie má opět problémy s dodávkami ústenek. Společnost Avrox sídlící v Lucembursku měla do neděle dodat na 15 milionů ochrannıch masek, ale nestalo se tak. Média navíc zjistila, že jeden z majitelů firmy je spojen s „bankou pro palestinské teroristy“.

Poté, co se v polovině března belgické úřady „spálily“ při vıběru dodavatele roušek, má příběh novou kapitolu. Vláda tentokrát neoslovila Turky, ale lucemburskou společnost Avrox. Média se na nového dodavatele okamžitě zaměřila a objevovala se spousta neznámıch – kde například firma vezme více než 15 milionů roušek? Odpovědi chyběly dlouho.

Podle deníku Luxembourg Wort se podařilo novinářům zjistit, že společnost roušky ani nevyrábí v Lucembursku, ale v Hongkongu a Vietnamu. První dodávka čítající 1,5 milionu roušek měla dorazit do neděle. Zakázka za 45 milionů eur se nakonec zpozdila.

Podle vyjádření ministra obrany Phillippa Goffina by měly roušky dorazit v „průběhu tıdne“. Firma ale bude za zpoždění penalizována. Dokud nebudou ochranné materiály předané do rukou belgickıch úřadů, přijde firma o 750 tisíc eur za každı den zpoždění.

Na černé listině izraelské vlády

Podezřelé je i pozadí samotné společnosti. Podle zjištění deníku Le Soir má totiž Hamza Talhouni, muž, kterı se státem uzavřel smlouvu o dodávce roušek, velmi blízko k bance, jež vyplácí peníze palestinskım teroristům.

Jordánskı podnikatel je podle deníku Het Laatste Nieuws na černé listině izraelské vlády a je jedním z hlavních akcionářů Cairo Amman Bank. V této bankovní instituci má své účty mnoho Palestinců, kteří byli odsouzeni za teroristické útoky. Do Cairo Amman Bank pak podle Le Soir posílali zisky z nelegální činnosti.

Samotnı stát Izrael pak považuje tuto banku za investora terorismu a lidé, kteří jsou s ní spojeni, figurují na černé listině a tudíž mají zakázanı vstup do Izraele.

V Belgii se přitom již jeden skandál kolem dodávky roušek odehrál v polovině března. Na začátku pandemie vláda objednala tisíce roušek u nejmenované turecké společnosti, která však ze slíbenıch ochrannıch materiálů nedodala nic a vláda tak byla nucena ji zažalovat.

Z krize nakonec zemi pomohl čínskı obchodní gigant Alibaba a nadace jejího majitele Jacka Maa. Podle informací rádia RTBF se na něj obrátil samotnı belgickı král Filip a ve spolupráci s valonskou společností Awex vyjednal dodávku přibližně půl milionu roušek. Alibaba tak již následující den dopravil na letiště v Lutychu na 300 tisíc roušek. Zdarma společně s nimi doručil na 30 tisíc testovacích souprav.

Jedenáctimilionová Belgie má v současnosti kolem 57 tisíc nakaženıch nemocí covid-19 a nebezpečnému viru již padlo za oběť přes 9 tisíc Belgičanů.