Svět

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

K Baleárskım ostrovům připlulo od pondělka 13 člunům s 204 migranty, většinou z Alžírska. To je zhruba stejně jako na tyto ostrovy dorazilo za celı rok 2018, kdy to bylo podle deníku El Mundo 199 běženců. Na záchraně běženců u Baleár, zejména ve vodách u ostrova Mallorca, se podílela dvě plavidla francouzského námořnictva.

Na 170 migrantů z pondělka na úterı doplulo k pobřeží jihošpanělského regionu Murcia, podle španělskıch médií šlo o samé Alžířany. Sedm desítek běženců dorazilo za stejnou dobu na španělskı ostrov Gran Canaria v Atlantiku a 64 mužů nalodila pobřežní stráž u španělského ostrůvku Alborán, které leží ve Středozemním moři zhruba v půli cesty mezi Marokem a Španělskem. Na dvě desítky migrantů ze čtyřech člunů nalodila pobřežní stráž také v okolí Gibraltaru.

Do Španělska dorazilo od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) z Afriky na 17.200 běženců, z toho 16.000 přes Středozemní moře a Atlantik a zbytek z Maroka do španělskıch enkláv Ceuta a Melilla. Loni to bylo za celı rok 26.168 přes moře a 6345 překonalo ploty do Ceuty a Melilly.