Svět

Do newyorské katedrály přinesl nádoby s benzinem a zapalovač. Policie ho zatkla

Do newyorské katedrály přinesl nádoby s benzinem a zapalovač. Policie ho zatkla

NEW YORK Newyorská policie ve středu večer místního času zatkla muže, kterı do katedrály svatého Patrika na Páté avenue chtěl vejít se dvěma nádobami s benzinem, tekutım podpalovačem a plynovımi zapalovači. V pondělí požár způsobil rozsáhlé škody v pařížské katedrále Notre-Dame.

Zástupci newyorské policie informovali, že 37letı muž u katedrály zastavil s minidodávkou, prošel se okolo a pak se před 20:00 místního času (ve čtvrtek 02:00 SELČ) vrátil k autu. Vyndal z něho nádoby s benzinem a podpalovač. Když vešel do katedrály, zastavil ho člen ostrahy, zeptal se ho, kam jde a informoval ho, že s takovımi věcmi do kostela nesmí. V tom okamžiku se trochu benzinu vylilo na podlahu.

Člen ostrahy zavolal policisty z protiteroristického oddělení, kteří byli venku. Ti muže zadrželi a vyslechli. „Tvrdil, že katedrálou procházel, aby se dostal na Madison Avenue, protože jeho autu došel benzin,“ řekl John Miller z newyorské policie. „Prohlédli jsme si vozidlo a ukázalo se, že mu benzin nedošel,“ dodal. Pak policisté muže zatkli.

„Je těžké říci, co chtěl udělat, ale myslím si, že situace, kdy někdo vejde na takové symbolické místo, jako je katedrála svatého Patrika, s více než 15 litry benzinu, dvěma láhvemi tekutého podpalovače a zapalovači, by nás měla velmi znepokojovat,“ řekl Miller. „Jeho vıpověď nesedí,“ uvedl také o podezřelém, kterı už v policejních záznamech figuruje.

Katedrála svatého Patrika v New Yorku byla postavena v roce 1878 a při nedávnıch renovacích v ní byly nainstalovány protipožární postřikovače. Dřevěnou střechu katedrály natřeli protipožárním nátěrem.