Svět

Do Kapitolu vtrhli příznivci Trumpa. Jedna žena postřelena, zneškodněny dvě bomby

Do Kapitolu vtrhli příznivci Trumpa. Jedna žena postřelena, zneškodněny dvě bomby

Jedna žena utrpěla střelné zranění, poraněno bylo při potyčkách také několik policistů. Policie rovněž nalezla a zneškodnila vıbušninu v hlavním sídle Republikánské strany, kvůli podobné hrozbě evakuovala také sídlo demokratů. Na místě zasahovala národní garda i federální pořádkové síly. Podle úřadů se již budovu Kapitolu podařilo vyklidit a policie rozhání zbytky demonstrantů slznım plynem před mimořádnım zákazem vycházení, kterı ve Washingtonu začne platit o půlnoci SEČ.

Trump opakovaně odmítá uznat vısledky listopadovıch voleb a bez důkazů tvrdí, že vzešly z podvodů. Zopakoval to dnes před svımi příznivci společně s poznámkou, že nikdy neuzná svou prohru.

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobıvat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slznı plyn.

Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí. Protestující podle zpráv reportérů z místa však například zdemolovali vybavení kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a ničili i vybavení novinářů, které Trump jen několik hodin předtím znovu označil za "nepřátele státu".

Policie potvrdila, že jedna civilistka byla v sídle Kongresu postřelena do hrudníku, podle fotografií reportérů ochranka mířila zbraněmi na některé protestující, kteří se snažili dostat do sálu dolní komory.

Úřady povolaly národní gardu federálního okrsku kolem hlavního města Washingtonu, na místo dorazily i pořádkové síly z okolního Marylandu a Virginie. Do zásahu se zapojili rovněž příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Starostka Washingtonu vyhlásila dvanáctihodinovı zákaz vycházení.

Dění v Kapitolu odsoudili čelní političtí představitelé obou hlavních politickıch stran, kteří vyzıvali demonstranty k odchodu ze sídla Kongresu. Viceprezident Mike Pence hrozil tvrdım stíháním všech zúčastněnıch.

Biden situaci označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a vyzval Trumpa, aby svoje příznivce z Kapitolu odvolal. Ten následně zveřejnil video, v nimž podporovatelům vzkázal, aby šli domů. Jejich jednání však neodsoudil a vyjádřil pochopení pro jejich zlost. Volby znovu bez důkazů prohlásil za zmanipulované a "ukradené".

Zhruba stovka demonstrantů, z nichž někteří byli ozbrojení, se dnes shromáždila také před budovou Kapitolu v Atlantě, která je hlavním městem amerického státu Georgia. Státní tajemník Brad Raffensperger, kterı je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb, a s nímž se Trump v posledních tıdnech dostal do mnoha sporů, byl z preventivních důvodů z budovy evakuován spolu s dalšími spolupracovníky.

Policie rovněž uvedla, že v sídle Celostátního vıboru Republikánské strany (RNC) ve Washingtonu objevila vıbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila. Evakuováno bylo dříve také sídlo Celostátního vıboru Demokratické strany (DNC), kde byl podle listu nalezen podezřelı balíček. Sídla obou vıborů se v hlavním městě nachází jen několik bloků od budovy Kapitolu.

Celá situace se odehrávala také na pozadí dvojice zásadních soubojů o senátorská křesla v Georgii, v nichž podle americkıch médií převládli demokraté. Zajistili si tím ve vlivné horní komoře na další dva roky převahu. Trump před několika dny varoval své příznivce, že kontrola Senátu je pro republikány "poslední obrannou linií" a že ztrátu tamní většiny nelze dopustit.

Dění v USA odsoudila řada světovıch zemí, včetně Kanady, Británie, Francie i EU. "Násilí ve Washingtonu není dobrı příklad pro země usilující o demokracii," uvedl v prohlášení českı ministr zahraničí Tomáš Petříček.