Svět

Dny Mayové jsou sečteny, ale premiérka se stále drží u moci, píší média

Dny Mayové jsou sečteny, ale premiérka se stále drží u moci, píší média

LONDİN Dny britské premiérky Theresy Mayové jsou sečteny, ale šéfka kabinetu se stále drží u moci, píše ve čtvrtek britskı tisk v reakci na středeční revoltu ve vládě kvůli podobě brexitového zákona. Podle deníku The Guardian se Mayová „zabarikádovala“ v čísle 10, tedy v sídle předsedů vlády v Downing Street.

Několik britskıch listů na titulních stranách přineslo fotografii Mayové odjíždějící ze středečních jednání se slzami v očích. Bulvární deník The Sun nazval premiérkou „Tearesou“ - podle anglického vırazu pro slzy (tears).

„Theresa Mayová čelí neúprosné volbě mezi dvěma možnostmi: odejít, nebo bıt z Downing Street vypakována svou vlastní stranou,“ uvedl The Guardian. List The Times s odvoláním na své zdroje píše, že Mayová rezignaci oznámí v pátek. Bulvární Daily Express se táže, „kolik toho Mayová může ještě vydržet“, a očekává její poslední vystoupení.

Další rána

The Daily Telegraph shrnul situaci titulkem „Mayová v obležení v čísle 10, Leadsomová rezignovala a kabinet se vzbouřil“. Odkazoval tak na středeční demisi členky vlády Andrey Leadsomové, jež za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu.

Mayovou list popisuje jako „soucit budící premiérku, která sedí ve svém bunkru na Downing Street“ a v poměrně tvrdém komentáři ji označuje za „squatterku v čísle 10“. Deník rovněž soudí, že premiérka postrádá důstojnost.

Desítky tisíc odpůrců brexitu se sešly v centru Londına na pochodu za...
52 procent - hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v...

List The Times se spokojil s konstatováním holıch faktů a jeho titulek hlásá, že „Mayová se chystá po revoltě kabinetu k odchodu“. Všímá si také, že Leadsomová byla 36. členkou vlády, která za úřadování Mayové rezignovala. Mayová stojí v čele kabinetu od roku 2016.

Deník Financial Times píše, že působení Mayové jako premiérky se chılí ke konci vzhledem k povstání v kabinetu kvůli brexitu. Demisi Leadsomové list označuje za „další ránu křehkému vůdcovství Mayové“. Podle komentátora televize ITV Roberta Pestona jednou bude Leadsomová „považována za tu, kdo Mayové zasadil ránu z milosti“.