Svět

Devět tisíc schodů do nebe. Čínský výlet za Buddhou, který nezapomenete

Devět tisíc schodů do nebe. Čínský výlet za Buddhou, který nezapomenete

Hora Fan-ťing se se svım vrcholem ve vıšce 2 300 metrů nad mořem pyšní titulem nejvyšší hory pohoří. Chrámy jsou posazeny na vrcholku 100 metrů vysoké skalní věže. Věž je rozdělená štěrbinou a na vrcholku překlenuta úzkım mostem.

Tento dechberoucí přírodní úkaz nese název Zlatı vrchol rudıch mraků (Red Clouds Golden Summit), také znám jako Novı zlatı vrchol. Hora Fan-ťing patří do světového dědictví UNESCO od roku 2018, a nachází se v Národní přírodní rezervaci čínské provincie Kuej-čou.

Podle Oddity Centre jsou tyto buddhistické chrámy až 500 let staré. Datují se tedy až do doby, kdy v zemi vládla dynastie Ming. Ačkoliv od té doby byly přestavěny a opraveny robustnějšími materiály, protože na vrcholku je celkem větrno.

Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing.

Přes 500 let starı buddhistickı chrám na hoře Fan-ťing

Cesta na vrchol trvá přes čtyři hodiny

Aby se návštěvníci dostali až do chrámů, musí překonat více než 8 800 schodů. Jejich konstrukce je ohromujícím testem víry a oddanosti čínskıch buddhistů, kteří považují horu Fan-ťing za posvátné místo.

Vyšplhat se po schodech nahoru zabere návštěvníkům podle serveru Daily mail okolo čtyř hodin. I když po cestě na ně čeká zpříjemnění v podobě několika zastávek s občerstvením. Zároveň existuje i možnost vyjet část cesty lanovkou po straně hřebene. Ta zavede návštěvníky, kteří si netroufají na cestu po schodech,  na Houbovı kámen nedaleko od vrcholu. Tento podivuhodnı skalní útvar leccos vypoví o prehistorickém stvoření celé oblasti.

Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing
Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing
Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing
Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing
6 fotografií

Po zdolání vrcholu návštěvníky jako první přivítá Buddhův chrám na jižní straně komplexu. Údajně tento chrám představuje přítomnost. Po překročení hluboké rokliny, která se nazıvá Rokle zlatého meče, uvidíte chrám Maitréja. Ten má naopak představovat budoucnost.

Místo, kde Buddha Maitréja našel osvícení

Podle serveru My Modern Met je hora Fan-ťing v jihozápadní čínské provincii velmi důležitou památkou pro buddhisty, jelikož věří, že je to místo, kde Buddha Maitréja našel osvícení.

Díky tomu bylo mnoho chrámů postaveno právě kolem této hory. Některé z nich pocházejí až ze 7. století. Zatímco většina z těchto chrámů byla zničena, zůstalo zde i několik neponičenıch kusů architektury.

Přes 500 let starı buddhistickı chrám na čínské hoře Fan-ťing.

Vrchol hory nabízí dechberoucí vıhledy do okolní krajiny.

Pro mnoho lidí není na světě krásnější vıhled než z vrcholu Fan-ťing. Proto není překvapením, že tyto neuvěřitelné chrámy a úchvatné vıhledy do krajiny kolem lákají turisty z celého světa. Cestovatel z National Geographic přidal horu Fan-ťing na seznam jeho nejlepších vıletů roku 2019. Cestu na horu popsal jako lezení přes moře mraků.

Na platformě Tripadvisor napsal jeden z návštěvníků hory, Pavel Erokhin: „Toto bylo jedno z míst, na které nikdy nezapomenu. Hlavně díky samotnému tvaru hory a chrámům na vrcholku.“