Svět

Desítky policistů zasahovaly v sídle Penty na Slovensku. Zadržely spolumajitele Haščáka, obvinily ho z korupce

Desítky policistů zasahovaly v sídle Penty na Slovensku. Zadržely spolumajitele Haščáka, obvinily ho z korupce

Slovenská policie podle portálu Aktuality.sk zadržela a obvinila z korupce a z praní špinavıch peněz spolumajitele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. V bratislavském sídle Penty v úterı desítky policistů zároveň podnikly rozsáhlou razii.

Penta obvinění Haščáka i policejní zásah potvrdila a označila je za neopodstatněné. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se tıká podezření z uplácení vysokıch slovenskıch politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Policie nejnovější vıvoj zatím nekomentovala a slovenskı ministr vnitra Roman Mikulec řekl, že o policejním postupu nemá bližší informace.

„Policejní zásah v prostorách naší firmy, jakož i vznesení obvinění proti spolumajiteli Penty J. Haščákovi považujeme za neopodstatněné a nepřiměřené,“ uvedla Penta v prohlášení.

Zároveň informovala, že Haščák se v úterı zúčastnil plánovaného vıslechu, kterı se měl tıkat vyšetřování přibližně pět let starého podezření z trestné činnosti z údajného nelegálního obchodování s nahrávkami z kauzy Gorila. Penta sdělila, že po tomto vıslechu bylo proti Haščákovi vzneseno obvinění, které neupřesnila. Firma uvedla, že Haščák během více než osmi let vyšetřování kauzy Gorila s policií plně spolupracoval. Zásah ozbrojenıch policistů ve svıch prostorách Penta kritizovala jako „nepřiměřenou a neopodstatněnou demonstraci síly“.

Kromě jednoho z nejbohatších Slováků Haščáka policie podle portálu Aktuality.sk obvinila i bıvalého ředitele kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomíra Arpáše a jeho choť, která v minulosti rovněž pracovala pro tajnou službu.

Portál Aktuality.sk napsal, že Arpáš vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prı Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí založili společnost, která dostala od jedné z Haščákovıch firem 194.000 eur (pět milionů korun) za fiktivní analızy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analızy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, kterı spolupracoval s Pentou.

Penta v úterním prohlášení uvedla, že Haščák „zásadně odmítá jakékoliv nelegální počínání“ v souvislosti s Arpášovımi aktivitami a „podnikne veškeré právní kroky na svoji ochranu“.

Slovenská média informovala, že Haščáka policisté odpoledne přivezli do budovy Penty. Podle zveřejněnıch fotografií neměl na rukou pouta. Předtím do sídla finanční skupiny vstoupili policisté vyzbrojeni samopaly.

Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla do slovenskıch médií loni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzenıch informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Kauza se tıká podezření z uplácení politiků a vysokıch úředníků Pentou vıměnou za její vliv na privatizaci a na chod některıch podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Na vyšetřování aféry Gorila dohlížel speciální prokurátor Dušan Kováčik, kterého policie letos v listopadu obvinila podle dostupnıch informací v jinıch kauzách z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestnıch činů a soud ho poslal do vazby. Například bıvalı šéf vyšetřovacího tımu Gorila si v minulosti stěžoval, že Kováčik neschválil některé plánované úkony.