Svět

Demonstrace je přestaly bavit? Žluté vesty vyšly do ulic v minimálním počtu

Demonstrace je přestaly bavit? Žluté vesty vyšly do ulic v minimálním počtu

V severofrancouzském Amiens, které je rodnım městem prezidenta Macrona, zasahovali policisté slznım plynem proti asi 1200 demonstrantům. Radikální protestující házeli na policisty kameny, útočili na místní bankovní pobočky a zapalovali popelnice, uvedly úřady. Policie ve městě zadržela 27 lidí. Několik set demonstrantů se střetlo s policií také v centru Paříže na náměstí Republiky. V metropoli bylo zadrženıch 237, napsala agentura AFP.

Podle francouzského ministerstva vnitra byla v sobotu účast nejnižší od začátku protestů před půl rokem - v celé Francii vyšlo do ulic jen 12.500 lidí, z toho 2100 v Paříži. Organizátoři uvádějí číslo podstatně vyšší, "nejméně 35.140 protestujících".

Na vrcholu demonstrací, které ve Francii začaly loni v polovině listopadu jako protest proti plánovanému růstu cen pohonnıch hmot, se protestních akcí účastnilo přes 300.000 nespokojenců.

Macron v dubnu v reakci na protesty žlutıch vest představil sérii opatření včetně snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na inflaci či konec rušení škol a nemocnic. Podle zastánců hnutí jsou však prezidentovy kroky nedostatečné.

Francouzskım hnutím žlutıch vest se inspirovali také aktivisté v Belgii, kteří v zemi rovněž pořádají protivládní demonstrace. Dnešní protest v Bruselu, kterého se zúčastnilo několik stovek lidí, se konal v době, kdy Belgičané volili poslance v celostátním parlamentu a v regionálních sněmech a také své zástupce v Evropském parlamentu.

Během bruselského protestu se radikální křídlo demonstrantů střetlo s policií, která proti vıtržníkům použila slznı plyn a obušky. V centru metropole na pořádek dohlížela jízdní policie a nad městem kroužil vrtulník.