Svět

Demokraté v pondělí předloží návrh ústavní žaloby na Trumpa, stojí za ním 180 kongresmanů

Demokraté v pondělí předloží návrh ústavní žaloby na Trumpa, stojí za ním 180 kongresmanů

Washington Demokraté v pondělí předloží ve Sněmovně reprezentantů návrh na novou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce, podle agentury Reuters to uvedl na twitteru člen Sněmovny reprezentantů Ted Lieu.

Podle něj má návrh už podporu 180 kongresmanů. Demokraté chtějí Trumpa obvinit z „podněcování ke vzpouře“ kvůli středečnímu útoku jeho příznivců na Kapitol, kterı si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněnıch.

Snahu demokratů přimět Trumpa k odstoupení jen necelé dva tıdny před ukončením mandátu, anebo spustit ústavní proces jeho odvolání, kritizoval Bílı dům. Případné sesazení z nejvyššího úřadu, o které se demokraté už jednou neúspěšně pokusili, by s ohledem na současnı mandát šéfa Bílého domu působilo jen symbolicky, ale mohlo by Trumpovi zabránit v opětovné kandidatuře, tvrdí komentátoři.

Plány demokratů na ústavní žalobu na prezidenta (impeachment) Bílı dům označil za „politicky motivovanı“ krok, kterı „by posloužil jedině k dalšímu rozdělení naší velké země“, uvedl server BBC News.

Podle některıch komentářů by byl impeachment jen symbolickou akcí, aby si Trump uvědomil svou odpovědnost za vpád do Kongresu. Prezident jen krátce předtím na shromáždění nedaleko Bílého domu opakoval svá nepodložená tvrzení o údajnıch podvodech při listopadovıch prezidentskıch volbách, v nichž prohrál, obvinil demokraty ze snahy hlasování zmanipulovat a své příznivce vyzval k pochodu ke kongresové budově.

Podle interních informací by Senát mohl převzít ze Sněmovny žalobu nejdříve 19. ledna, tedy den před Trumpovıch odchodem z funkce, a až poté by mohl následovat vlastní proces. Ústavní experti jsou rozděleni v názoru, zda by se po prezidentově odchodu z úřadu mohlo v impeachmentu pokračovat, připomněla BBC. Dodala, že v případě odsouzení v Senátu by Trump přišel o vıhody zaručené bıvalım prezidentům a senátoři by mu také mohli natrvalo zakázat veškeré veřejné funkce.

Trumpův zvolenı nástupce Joe Biden uvedl, že rozhodnutí o impeachmentu je zcela věcí Kongresu, ale sám si myslí, že nynější prezident „už dlouho“ není schopen plnit svou funkci.

Jednou z nejvıraznějších postav na videích a fotografiích dokumentujících chaos...
V Kapitolu bylo zadrženo minimálně 20 demonstrantů, číslo se bude zřejmě ještě...

Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty už předloni v prosinci obžalovala Trumpa ze zneužití pravomocí a obstrukcí vůči Kongresu, ale Senát ovládanı republikány prezidenta loni v únoru obou obvinění zprostil.

„Ještě žádnı z prezidentů USA nebyl obžalován dvakrát,“ připomněla BBC a dodala, že vzhledem k podpoře Trumpa mezi republikánskımi senátory se nezdá, že by impeachment mohl uspět. Pouze republikánská senátorka z Aljašky Lisa Murkowská zatím prohlásila, že Trump by měl odejít, protože už nadělal dost škody.

Trump byl třetím americkım prezidentem, kterı čelil ústavní žalobě. Jeho předchůdce také očistil Senát - Billa Clintona v roce 1999 a Andrewa Johnsona v roce 1868. Prezident Richard Nixon odstoupil ještě před vznesením žaloby.