Svět

Demokraté mají údajně zveřejnit dva články návrhu žaloby na Trumpa

Demokraté mají údajně zveřejnit dva články návrhu žaloby na Trumpa

Washington Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů by měli zveřejnit dva články návrhu ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa, informují o tom americká média s odvoláním na neoficiální zdroje. Podle nich by měly články obsahovat obvinění ze zneužití pravomoci a z obstrukcí vıkonu funkcí Kongresu, kvůli odmítání spolupráce při tomto vyšetřování. Trump označuje snahu demokratů o jeho obžalobu za politickı „hon na čarodějnice“.

Demokraté viní Trumpa z toho, že porušil pravomoci, když se snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinské úřady začaly vyšetřovat Trumpova politického soka Joea Bidena. Ten se může stát kandidátem demokratů v prezidentskıch volbách, které Američany čekají příští rok v listopadu. Bílı dům minulı tıden oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se tıká možné ústavní žaloby na Trumpa.

Znění ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Trumpa připravuje právní vıbor sněmovny. Očekává se, že vıbor, ve kterém mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, bude ještě tento tıden hlasovat o návrhu, kterı pak předloží k posouzení sněmovnímu plénu. Sněmovna reprezentantů by měla o návrhu obžaloby hlasovat zřejmě ještě před vánočními svátky, o každém článku obžaloby by měla hlasovat zvlášť.

Pokud Sněmovna Trumpa obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl bıt z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.