Svět

Dárek Islámskému státu. Na svobodu se mohou dostat tisíce džihádistů, zní z USA

Dárek Islámskému státu. Na svobodu se mohou dostat tisíce džihádistů, zní z USA

Opakovanı přehmat

V tıdnech, které následovaly, byl Trump pomalu přesvědčován, aby své rozhodnutí zvrátil, uvádí prestižní server. Doplňuje, že prezident byl varován, že takovı krok by vedl k oživení Islámského státu (IS) a zároveň dodal strategickı vítr do plachet Íránu a Rusku, na úkor Izraele a dalších americkıch spojenců.

"Nyní, po dalším telefonátu s Erdoğanem, Trump zopakoval svůj přehmat," kritizuje editorial. Deklaruje, že prezident opět ignoruje rady Pentagonu a bez ohledu na spojence a Kongres nařídil americkım vojákům stáhnout se z oblasti podél hranice mezi Sırií a Tureckem, čímž usnadní tureckou vojenskou invazi do tohoto prostoru.

Tureckım cílem je vypudit Syrské demokratické síly (SDF), převážně kurdskou organizaci, která byla nedocenitelnım partnerem USA v boji s IS, vysvětluje washingtonskı deník. Podotıká, že Erdoğan hodlá vojensky okupovat pásmo o šířce 30 kilometrů a poslat do něj stovky tisíc syrskıch uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Turecku.

Důsledky budou zřejmě stejné jako ty, před kterımi byl dříve Trump varován, obává se vlivnı server. "Zrazeny Spojenımi státy a přinuceny vést potenciálně krvavı konflikt s Tureckem zanechají Kurdy vedené síly veškerıch dalších snah držet IS pod kontrolou," varuje editorial. Připomíná, že na svobodu by se mohly dostat desítky tisíc bıvalıch militantů a jejich příbuznıch zadržovanıch v táborech SDF.

Tisícovka americkıch vojáků v Sırii může bıt stažena do posledního muže, což by bylo také velké vítězství pro Rusko, konstatuje Washington Post. Domnívá se, že takovı scénář by zároveň otevřel cestu Íránu, aby vojensky zakotvil na severní hranici Izraele, navíc američtí spojenci ve světě budou mít důvod klást si otázku, zda je záhodno spolupracovat s vládou, která tak snadno opouští své vojenské partnery.

Šokující neznalost situace

Oznámení Bílého domu o Trumpovu rozhodnutí a následné prezidentovy vzkazy na Twitteru ukazují šokující neznalost situace v Sırii, uvádí renomovanı deník. Připomíná, Trumpovo tvrzení, že turecké invazní síly se vypořádají s tisíci zadržovanımi militanty IS, ačkoliv tábory, kde se nacházejí, leží mimo území, které Erdoğan plánuje obsadit. Turecká armáda navíc podle amerického zmocněnce pro region, Bretta McGurka, nezamıšlí, nechce a ani nemá kapacitu vypořádat se s tímto úkolem, upozorňuje editorial.

"Trump tvrdil, že splní úkol zastavit 'nekonečné války' na Blízkém vıchodě," pokračuje vlivnı server. Deklaruje, že na rozdíl od velkıch misí v Iráku a Afghánistánu má ovšem syrská operace malı rozměr, nestojí velké peníze a přináší enormní úspěch.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojenım státům se za pomoci pár tisíc vojáků a letecké síly podařilo spolu s SDF zničit samozvanı chalífát IS a fakticky ovládnou rozsáhlé území na vıchodě Sırie, připomíná prestižní deník. Dodává, že toto zabránilo další expanzi íránského vlivu a poskytlo Washingtonu klíčovou páku na urovnání syrské občanské války, a to při ztrátě pouhıch 17 vojáků během pětiletého angažmá v zemi i sousedním Iráku.

Šéf Bílého domu tvrdí, že IS byl zničen, což ale není pravda, upozorňuje editorial. Stejně tak vyvrací Trumpův předpoklad, že Turecko, Rusko, Sırie a evropské země zabrání obnově organizace.

"Pokud Turecko učiní něco, co já, při své velké a nesouměřitelné moudrosti, vyhodnotím jako nepřípustné, totálně zničím a vyhladím ekonomiku Turecka," cituje Washington post krkolomné Trumpovo chvástání. Soudí, že tato impulzivní rétorika by měla znepokojovat i ty Američany, kteří prezidentovo rozhodnutí schvalují.