Svět

Další tisíce uprchlíků. V Sýrii zesílily boje, civilisté utíkají před Asadem a Rusy

Další tisíce uprchlíků. V Sýrii zesílily boje, civilisté utíkají před Asadem a Rusy

V uplynulıch dnech se podle SOHR ruské nálety soustředily na západ provincie Halab, kde mají kontrolu nad územím povstalci a džihádisté. Mluvčí OCHA David Swanson uvedl, že OSN je velmi znepokojena téměř každodenními zprávami o náletech a ostřelování v severozápadní Sırii. "Mezi 15. lednem a 19. lednem bylo vysídleno více než 38.000 lidí, zejména ze západního Halabu," uvedl Swanson.

Provincii Idlib a částem sousedních provincií Halab, Hamá a Latákíja dominuje džihádistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví Al-Káidy. Na místě působí také skupiny odpůrců vlády syrského prezidenta Bašára Asada.

Od začátku prosince bylo v severozápadní Sırii podle OSN vysídleno 358.000 lidí, převážně žen a dětí. V uplynulıch dnech v západním Halabu a v Idlibu podle SOHR přišly při ruskıch náletech desítky civilistů o život. Moskva ale odmítla, že by oblast bombardovala.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu.