Svět

Čtyři francouzští policisté půjdou do vazby kvůli napadení černocha. Muž údajně neměl nasazenou roušku

Čtyři francouzští policisté půjdou do vazby kvůli napadení černocha. Muž údajně neměl nasazenou roušku

Paříž Na čtyři policisty, které policie vyšetřuje v souvislosti s rasově motivovanım napadením černošského hudebního producenta v Paříži, dnes bude uvalena vazba. Podle agentury AFP to oznámila místní prokuratura. Francouzskı prezident Emmanuel Macron dnes v první reakci na incident označil záznamy z potyčky za "velice šokující". Již ve čtvrtek přitom požádal ministra vnitra Géralda Darmanina, aby policistům udělil srozumitelné tresty.

Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu.

Darmanin ve čtvrtek večer prohlásil, že bude požadovat odvolání policistů, pokud se prokáže jejich vina. Obvinil je rovněž z toho, že „pošpinili republikánskou uniformu“.

Napadenı Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současnım nařízením francouzské vlády. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.

Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterı schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se „zlım úmyslem“ zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojenıch sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45 000 eur (1,2 milionu korun).

Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté. V reakci na stížnosti veřejnosti se premiér Jean Castex zavázal, že vytvoří nezávislou komisi, která bude mít za úkol navrhnout novou verzi legislativy. Macron se k zákonu zatím veřejně nevyjádřil, což vysvětluje udržováním oddělení zákonodárné a vıkonné moci.

Policejní násilí vůči menšinám je v Paříži a jejím okolí ožehavım tématem, což se ukázalo i letos v létě, kdy tam silně rezonovalo protestní hnutí v USA vzniklé v reakci na tvrdı zásah policisty proti černochu Georgi Floydovi v Minneapolisu.

IGPN k tomu navíc vyšetřuje také pondělní zásah policistů proti migrantům ve spontánně postaveném stanovém táboře na náměstí Republiky v Paříži. Podle aktivistů policisté bourali lidem stany nad hlavou a kopali a bili obušky ty, kteří odmítali odejít. Darmanin o den později slíbil vyšetření některıch incidentů zachycenıch na záznamech, které pořídili přítomní novináři a aktivisté.