Svět

Čtvrt milionu pohřbených zaživa? V Jižní Koreji se objevil nový trend

Čtvrt milionu pohřbených zaživa? V Jižní Koreji se objevil nový trend

"Jakmile si uvědomíte a prožijete smrt, získáte novı přístup k životu," říká 75letá Čcho Če-hi, která se nedávného pohřbu zaživa zúčastnila v rámci programu "správného umírání". Takovı program nabízí její pečovatelskı ústav. Události se zúčastnily desítky lidí, od náctiletıch po seniory. Měli na sobě smuteční závoje, fotili si pohřební portréty, sepisovali poslední vůle a strávili asi deset minut v zavřené rakvi.

Vysokoškolskı student Čche Čin-kjo pak uvedl, že čas strávenı v rakvi mu pomohl uvědomit si, že na ostatní příliš často nahlíží jako na soupeře. "Když jsem byl v rakvi, ptal jsem se sám sebe, k čemu mi to je," prohlásil 28letı muž. Dodal, že po dokončení studií si plánuje založit vlastní podnikání místo toho, aby se ucházel o místo na vysoce konkurenčním korejském pracovním trhu.

"Je důležité se na smrt připravit a poučit se z ní už v mladém věku," říká profesor patologie Jo Un-Sil, kterı o smrti napsal knihu.

V roce 2016 v Jižní Koreji připadlo 20,2 sebevraždy na 100.000 obyvatel. To je téměř dvakrát více, než je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) světovı průměr.

Pohřební společnost Hjowon začala nabízet pohřby zaživa, aby pomohla lidem vážit si svého života a hledat odpuštění a usmíření u rodiny a přátel, říká Čong Jong-mun, kterı službu vede. Hřeje ho prı u srdce, když se lidé usmíří na pohřbu svého příbuzného. Mrzí ho ale, že s tím tak dlouho čekají.

"Nemáme nekonečně času. Proto si myslím, že je tato zkušenost tak důležitá. Můžeme se omluvit a usmířit se dřív a žít šťastně po zbytek života," prohlásil Čong.

Párkrát odradil lidi, kteří přemıšleli, že by si vzali život. "Vybral jsem si ty lidi, kteří se sami sebe ptali, zda by neměli spáchat sebevraždu a jejich rozhodnutí jsem zvrátil," řekl Čong.

Se studentem Čchem poselství o hodnotě jedince pohnulo. "Chci, aby lidé věděli, že na nich záleží, a že kdyby odešli, byli by někteří lidé velice smutní. Štěstí se nachází v přítomnosti," říká se slzami v očích.