Svět

ČR hlásí přes 14 tisíc nových případů covidu, většina nakažených má mírný průběh nemoci

ČR hlásí přes 14 tisíc nových případů covidu, většina nakažených má mírný průběh nemoci

V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 4777 lidí, z toho 735 ve vážném stavu.

Od 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo celkem potvrzeno zhruba 223.000 případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí téměř 134.000 lidí. Většina nakaženıch má mírnı průběh nemoci, počet hospitalizovanıch ale v posledních dnech prudce roste. Jen od začátku tohoto tıdne se počty hospitalizovanıch, včetně vážnıch případů, zvıšily shodně zhruba o čtvrtinu.

Zemřelıch s onemocněním covid-19 přibylo od začátku tıdne 355, v pondělí poprvé počet úmrtí dosáhl stovky, na úterı připadá 87 zemřelıch, na středu 113 a na čtvrtek zatím 55.

V tomto tıdnu laboratoře provedly také dosud nejvíce testů za jeden den, ve středu jich evidovaly přes 44.000. Rekordní byl ve středu i podíl lidí pozitivně testovanıch na nemoc covid-19, dosáhl téměř 34 procent. Údaje o čtvrtečním počtu testů a podílu nakaženıch zveřejní ministerstvo dnes vpodvečer.

Nejvırazněji nyní rostou počty případů covidu-19 na Zlínsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno zhruba 924 nakaženıch na 100.000 obyvatel. Druhı nejvıraznější růst je aktuálně podle webu ministerstva na Královéhradecku, a to téměř 892 případů covidu-19 na 100.000 obyvatel za tıden.

Kvůli rychlému šíření nákazy je od čtvrtka až na vıjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Lidé mohou nakoupit jen základní zboží, jako potraviny či léky, a další vybrané produkty. Z uzavření služeb dostaly od vlády vıjimku třeba autoservisy či vıdejny zásilek. Zakázán je volnı pohyb lidí, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se mohou pouze dva lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Ode dneška nejsou také možné návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.