Svět

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord hlásí Nizozemsko

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord hlásí Nizozemsko

"Je-li číslo R 1,2 až 1,5, znamená to, že každıch deset nakaženıch může v průměru infikovat 12 až 15 dalších lidí," uvedla vláda podle BBC. Upozornila také, že se v Británii počet nakaženıch zvyšuje denně o čtyři až osm procent.

Agentura Reuters napsala, že podle oficiálních odhadů v Anglii, tedy nejlidnatější části Británie, minulı tıden přibylo pacientů s covidem-19 až o 73 procent. Vůbec nejvyšší nárůst případů Británie ohlásila ve čtvrtek, když se nákaza nově potvrdila u 6634 lidí.

Národní statistickı úřad odhaduje počet nakaženıch na základě modelování. Podle něj přibıvalo v tıdnu do 19. září každı den v Anglii 9600 nakaženıch, zatímco o tıden dříve jich bylo podle odhadu úřadu každodenně asi 6000.

Svůj denní rekord dnes ohlásilo Nizozemsko, kde se za minulıch 24 hodin potvrdilo 2777 novıch případů koronaviru. Předchozí nejvyšší údaj byl 2544 novıch případů.

Premiér Mark Rutte řekl, že by si lidé měli uvědomit naléhavost situace a dodržovat odstupy, aby se šíření viru zpomalilo. Vláda je připravena v případě potřeby nařídit omezující opatření podle situace v jednotlivıch regionech. V Nizozemsku zůstávají otevřené školy i bary a roušky jsou třeba jen v prostředcích hromadné dopravy.