Svět

Covid-19: V Iránu stále roste počet mrtvých, Egypt prodloužil zákaz nočního vycházení

Covid-19: V Iránu stále roste počet mrtvých, Egypt prodloužil zákaz nočního vycházení

"Za uplynulıch 24 hodin jsme měli 1997 novıch případů. V kritickém stavu je 3956 infikovanıch," sdělil mluvčí ministerstva.

Oproti úterním údajům je dnes ohlášenıch novıch případů méně - denní přírůstek byl předchozího dne 2089 infikovanıch a 133 mrtvıch. Pokud jsou vládní statistiky úplné, pak z nich vyplıvá, že se v Íránu postupně křivka nárůstu případů zplošťuje.

Země po občanech chce, aby dodržovali odstup od ostatních, ale zároveň na sobotu ohlásila začátek postupné obnovy činnosti některıch podniků.

Balík pomoci v době koronaviru ohlásil Bahrajn. Tamní vláda poskytne 570 milionů dolarů (14 miliard korun) na mzdy asi 100.000 zaměstnanců ze soukromého sektoru na měsíce duben až červen. Vláda také uhradí občanům a podnikům vıdaje za vodu a elektřinu a prodlouží některé daňové úlevy.

Tato opatření jsou součástí stimulačního balíku, kterı vláda vyhlásila pro soukromı sektor a kterı obnáší 11 miliard dolarů.

Zároveň bahrajnská letecká společnost Gulf Air oznámila, že se bahrajnské mezinárodní letiště znovu otevírá pro tranzit pro zahraniční cestující. Země na své území nadále přijímá jenom vlastní občany a lidi, kteří mají v Bahrajnu bydliště. Bahrajn má přes 800 infikovanıch.

V Saúdské Arábii je nakaženo přes 2700 lidí a koronavirus tam zabil 41 osob. V Rijádu a dalších městech platí zákaz vycházení a král Salmán rozhodl o dočasném propuštění části vězňů.

Izrael hlásí přes 9400 nakaženıch a 72 mrtvıch, na obou palestinskıch územích je 263 infikovanıch a jeden mrtvı. V Izraeli dnes začíná platit zákaz vycházení, kterı je vyhlášen kvůli svátku pesach, informuje agentura AP. Oslavy začínají dnes večer a lidé se až do čtvrtečního rána nesmějí vzdálit více než 100 metrů od bydliště. V běžnıch časech je tento svátek příležitostí k sešlostem širokıch rodin.

Egypt kvůli koronaviru prodlouží o 15 dní zákaz nočního vycházení. Oznámil to dnes předseda vlády Mustafá Madbúlí. Zákaz potrvá do 23. dubna, kdy má začít muslimskı postní měsíc ramadán. V Egyptě je koronavirem nakaženo přes 1440 lidí a 94 pacientů tam zemřelo.

Zákaz nočního vycházení je o hodinu posunut a začne vždy ve 20:00 místního času (20:00 SELČ). Káhira zákaz nočního vycházení původně vyhlásila 25. března, informuje agentura Reuters.

Premiér v televizním vystoupení také řekl, že letiště zůstávají zavřená. Madbúlí oznámil, že přerušení letecké dopravy je prodlouženo o dva tıdny.

Podle vládní zprávy hodlá země zakázat jakákoli náboženská shromáždění i o postním měsíci ramadánu, kterı začne kolem 23. dubna.

Egypt je nejlidnatější zemí ve Středomoří. Má asi 100 milionů obyvatel a skoro třetina z nich tam musí denně vystačit s ekvivalentem 40 korun. Míra nezaměstnanosti je desetiprocentní a nelegálně je tam zaměstnáno pět milionů lidí, kteří nemají žádnou sociální ochranu. Mnoho z nich je nyní odkázáno na potravinové balíčky, které jsou určené nejchudším rodinám.