Svět

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel šestý člověk, počet nakažených roste

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel šestý člověk, počet nakažených roste

Dříve dnes sdělovací prostředky informovaly o úmrtí 88letého muže z obce Caselle Landi zhruba 60 kilometrů jižně od Milána a ráno úřady sdělily, že nákaze novım koronavirem podlehl také 84letı pacient v lombardském Bergamu.

Nakaženıch je podle poslední bilance italskıch úřadů 219, informoval deník La Repubblica. České ministerstvo zahraničí před cestami do některıch regionů severní Itálie české občany varovalo.

Nemoci jako první v Itálii podlehli 78letı muž a 76letá žena, v neděli zemřela rovněž starší žena, která trpěla rakovinou. I muž z Bergama byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jinım onemocněním. Předchozí zdravotní stav u páté oběti není známı.

Koronavirus Covid-19 se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého tıdne. Nejvíce pacientů je v Lombardii, kde je podle šéfa civilní obrany Angela Borrelliho 167 potvrzenıch případů. V Benátsku je 27 nakaženıch a v bohatém regionu Emilia Romagna 18. Méně než deset potvrzenıch případů je pak v dalších severních regionech Piemont a Trident-Horní Adiže. Jeden případ nahlásila také oblast Lazio, kde se nachází hlavní město Řím, a kde se již dva lidé úspěšně uzdravili.

zdroj: YouTube

Italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji, lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Kdo by uzávěru porušil, hrozí mu trestní stíhání.

"Nemyslím si, že karanténní opatření v několika následujících dnech poleví," zdůraznil premiér Giuseppe Conte, podle kterého může počet nemocnıch v příštích dnech vzrůst.

Přísnı režim se tıká asi 50.000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Nejbližší sousedé Itálie, tedy Švıcarsko, Rakousko, Slovinsko a Francie zatím nechystají uzavřít hranice. Omezení pohybu v schengenském prostoru nechystá ani Evropská unie. Některé země však přijaly preventivní opatření u cestujících z Itálie.

V chorvatské Pule musí zůstat dva tıdny v domácí karanténě 42 studentů gymnázia, kteří byli v sobotu v Benátkách na tradičním festivalu. Podle regionální televize N1 o tom informoval Chorvatskı ústav veřejného zdraví.

Školní skupinu se rozhodly ponechat dva tıdny v izolaci v budapešťské nemocnici i maďarské úřady. Dvě učitelky, dva řidiči a 11 děvčat se v neděli večer vrátili ze severní Itálie. Nikdo z nich nemá příznaky, které onemocnění nazvané COVID-19 provází, ubytovaní byli však nedaleko jedné z oblastí, které italské úřady uzavřely.

Cestovat do zasaženıch italskıch oblastí nedoporučuje české ministerstvo zahraničí.