Svět

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Námořnictvo zbavilo kapitána velení

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Námořnictvo zbavilo kapitána velení

Kapitán Brett Crozier podle ministra námořnictva vyvolal paniku, když dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc, adresoval příliš mnoha lidem. Psaní následně zveřejnila americká média.

Kapitán Crozier nezvládl podle úřadujícího ministra námořnictva Thomase Modlyho krizovou situaci a projevil "mimořádně špatnı úsudek". Dopis, ve kterém žádal o pomoc, zaslal příliš mnoha lidem, a psaní se tak nakonec dostalo do médií. Crozier se měl podle Modlyho obrátit na svého přímého nadřízeného, kterı už beztak podnikal kroky na pomoc lodi postižené nákazou.

Velitel Crozier podle Modlyho vyvolal paniku, když v dopise varoval, že by mohlo zemřít až padesát námořníků. "Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat," stálo v dopise, kterı otiskl list San Francisco Chronicle. Psaní, které podle ministra vyvolalo dojem, že námořnictvo se situací na lodi nic nedělá, poslal Crozier dvěma až třem desítkám lidí, a musel tak předpokládat, že se může dostat do médií.

Na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, která kotví u tichomořského ostrova Guam, bylo původně 5000 členů posádky. Zhruba 3000 z nich už plavidlo opustilo a odebralo se do karantény. Ostatní mají zůstat na palubě a zajistit provoz a bezpečnost lodi. Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se potvrdila už u více než stovky námořníků. Velení letadlové lodi na jadernı pohon po Crozierovi převezme Carlos Sardiello.