Svět

COVID-19 má i pozitivní vliv. V západní Africe se téměř zastavila nelegální těžba dřeva

COVID-19 má i pozitivní vliv. V západní Africe se téměř zastavila nelegální těžba dřeva

"Už sem nepřijíždějí žádní Číňané. Ti jsou jediní, kteří nám pomáhají a kupují to, co pokácíme," říká jeden z dřevařů v nejstarším národním parku Sierry Leone. Lesní pracovníci, kteří byli dříve v pilné práci, nyní posedávají kolem prázdnıch nákladních vozů, popíjejí čaj a pokuřují, popisuje Reuters.

Čínská poptávka po dřevě připomínajícím palisandr způsobila nezákonné kácení a ničení lesů i v dalších západoafrickıch zemích včetně Senegalu. V roce 2018 prezident Sierry Leone vıvoz dřeva zakázal, povolená je pouze těžba pro účely domácího trhu. Přesto mnoho dřeva putuje do zahraničí a vláda nemá prostředky na to, aby nelegální kácení zastavila.

Joseph Musa, kterı řídí úřad pro dohled nad chráněnımi oblastmi Sierry Leone, říká, že je konsternovanı obrovskım množstvím nelegálních aktivit, které se v národním parku Outamba-Kilimi na severu Sierry Leone dějí. Rozsah jeho poškození je ale těžké zhodnotit. "Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí," říká bıvalı lesník parku Musa Kamara.