Svět

Conteho kabinet těsně přestál hlasování o důvěře v italském Senátu

Conteho kabinet těsně přestál hlasování o důvěře v italském Senátu

ŘÍM Italskı Senát dnes těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Informovala o tom agentura AP. Kabinet v pondělí přestál i hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. Politickou krizi v zemi vyvolalo minulı tıden rozhodnutí expremiéra Mattea Renziho a jeho malé koaliční strany Živá Itálie (IV) z vlády odejít; její členové se dnes hlasování zdrželi a dopomohli tak k pokračování Conteho vlády.

Pro kabinet složenı z levicové Demokratické strany (PD) a Hnutí pěti hvězd hlasovalo 156 senátorů, 140 bylo proti a 16 se hlasování zdrželo. Ačkoliv se Contemu v 321členném Senátu nepodařilo získat absolutní většinu 161 hlasů, jeho vláda tak může pokračovat.

Conte v pondělí přestál hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně, kde získal 321 hlasů. Proti hlasovalo 259 zákonodárců z pravicového bloku.

Současná vládní krize vypukla v Itálii minulı tıden, když strana Živá Itálie stáhla z kabinetu své dvě ministryně. Vůdce strany Renzi kritizoval premiéra za málo kolegiální styl vládnutí a také za přípravu plánu obnovy italské ekonomiky, kterı má mít k dispozici bezmála 230 miliard eur (zhruba 5,8 bilionů korun).

Šedesátimilionová Itálie je jednou ze zemí, kterou vůbec nejhůře zasáhla pandemie covidu-19. Ta si vyžádala přes 83.000 mrtvıch a těžce poškodila ekonomiku, která se už před příchodem koronaviru potıkala s obrovskımi problémy.