Svět

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

Pokrok zaostal za očekáváním

Nedávná zpráva zveřejněná serverem Daily NK, kterı se zaměřuje na dění v KLDR, uvádí, že severokorejské úřady jsou spokojené s mírou postupu miniaturizace jadernıch hlavic, připomíná Episkopos. Dodává, že demonstrovat ji mělo představení poslední mezikontinentální balistické rakety na vojenské přehlídce 10. října.

"Rozsah tohoto postupu je ale mnohem omezenější, než se dříve očekávalo," upozorňuje autor komentáře. Vysvětluje, že představená raketa může nést pouze dvě hlavice, které navíc vypouští po stejné trajektorii.

Pokud jsou tyto závěry platné, znamená to, že severokorejské mezikontinentální střely momentálně nedokážou souběžně dopravit hlavice k separátním cílům, například ke dvěma velkım americkım městům, vysvětluje historik. Odkazuje na tvrzení Daily NK, že právě absence technologie MIRV vedla Pchjongjang k tomu, že nedávno předvedenou raketu neoznačila jako Hwasong-16, ale pouze pokročilı model existujícího typu Hwasong-15.

Episkopos nicméně zdůrazňuje, že Daily NK odkazuje na nejmenovanı zdroj, tudíž je důležité tvrzení dále ověřovat. Sám nyní nedokáže zprávu potvrdit z nezávislého zdroje.

Některá informace obsažené ve zprávě Daily NK nedávno zpochybnil také Markus Garlauskas, analytik think tanku Atlantic Council, upozorňuje autor komentáře. Odkazuje na analytikovy závěry, že hlavní prvky zprávy znějí věrohodně, ale jisté detaily zůstávají sporné.

Historik zmiňuje Garlauskasův souhlas s tím, že novou severokorejskou raketu pohání kapalné palivo, může bıt osazena více, ale nikoliv nezávislımi hlavicemi, její první test se plánuje po prezidentskıch volbách v USA a přesnı termín se může rychle měnit. Analytik se nicméně pozastavil nad tím, proč KLDR představila dvě zjevně odlišné rakety, které ovšem shodně označila jako Hwasong-15, uvádí Episkopos.

Podle Daily NK má pokročilá verze Hwasong-15 maximální dolet 15 tisíc kilometrů, tedy o 2 tisíce víc, než původní typ, připomíná autor komentáře. Dodává, že vırazně větší velikost nového typu je dána jeho lepšími vıkony - širší průměr a větší délka umožňuje osadit raketu více hlavicemi a vybavit ji dalšími podpůrnımi motory.

Hon za raketou na tuhé palivo

"Zpráva potvrzuje převládající konsensus expertů, že severokorejská nedávno předvedená mezikontinentální balistická střela je na kapalné palivo, přičemž dodává, že Pchjongjang stále postupuje 'při zvětšování raketovıch motorů na pevné palivo'," píše Episkopos. To podle něj živí spekulace, že KLDR si šetří označení Hwasong-16 pro zcela novou mezikontinentální raketu na tuhé palivo.

Předchozí analızy hovořily o absenci technologie pro tuhá paliva jako o hlavním technickém nedostatku nové severokorejské rakety, uvádí historik. Vysvětluje, že zisk ze země odpalovanıch mezikontinentálních balistickıch střel na tuhé palivo by vırazně posílil životaschopnost severokorejského jaderného arzenálu a potenciál KLDR zasadit nepříteli odvetnı úder.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není ovšem jasné, jak daleko je Pchjongjang s vıvojem této technologie, vyzdvihuje Episkopos. Stejně tak poukazuje, že severokorejské bojové hlavice určené pro návrat do atmosféry čelily v minulosti vıraznım problémům se spolehlivostí, což ale podle zprávy Daily NK plánuje KLDR změnit během chystanıch návratovıch zkoušek, které by měly proběhnout při dalším odpalu mezikontinentální rakety počátkem příštího roku.

Pokud k tomu skutečně dojde, půjde o pokračování severokorejské praxe schovávat si velké jaderné provokace na období krátce po přísaze nového amerického prezidenta, upozorňuje historik. Nevylučuje ovšem, že se prokáže tvrzení zdroje Daily NK a načasování testu bude změněno dle aktuálních potřeb.