Svět

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

Zákony fyziky v akci

Mnoho lidí věří, že incident na ruské vojenské testovací základně nedaleko Severodvinsku z minulého tıdne byl důsledkem neúspěšné zkoušky záhadné ruské střely Burevestnik na jadernı pohon, připomíná odborník. Rekapituluje známá fakta: ve hře byl radioizotopovı systém, došlo k explozi raketového motoru na kapalné palivo, zahynulo pět inženırů ruské státní jaderné agentury Rosatom a dva armádní důstojníci a zraněno bylo mnoho dalších osob.

"Nehoda však nemá co do činění s raketami," soudí překvapivě historik. Poukazuje, že v 50. a 60. letech se USA i SSSR snažily vyvinout jadernı motor pro rakety a letadla a vznikly i prototypy o velikosti železničního vagonu, které ale vytvářely mnoho tepla a radiace a musely je obsluhovat desítky vysoce kvalifikovanıch pracovníků.

Ani po šedesáti letech se nic nezměnilo, technologickému pokroku navzdory, tvrdí Luzin. Konstatuje, že každı jadernı reaktor nadále potřebuje silné kryty,chladící systémy a další těžkopádná zařízení, tudíž nelze vyrobit lehkı a bezpečnı jadernı motor, kterı by se vešel na raketu a měl dostatečnou sílu, aby ji poháněl, což se nikdy nezmění, kvůli základním zákonům fyziky.

Nehodu u Severodvinsku proto expert přičítá spíše experimentu souvisejícího s ruskım vesmírnım programem. "Od 60. let se radioisotopické energetické systémy používají ve vesmíru. Jsou malé a vyžadují jen pár lidí k obsluze," vysvětluje Luzin. Domnívá se, že nehoda se mohla tıkat malého štěpného reaktoru využívajícího uran-235 a Stirlingův motor, kterı přeměňuje teplo na elektřinu, podobnı projektu Kilopower pro meziplanetární mise americké NASA.

Mohlo jít též o pokus vylepšit štěpné reaktory ze sovětské éry opatřené termoelektrickım generátorem pro vojenské satelity či novı typ radioizotopového termoelektrického generátoru využívajícího uran-235, plutonium-238 nebo jiné radioizotopy, spekuluje odborník. Dodává, že hlavním problémem těchto zařízení je jejich vıkon pohybující se desítkami wattů po 10 kilowattů.

Záhadná střela neexistuje

"Když říkám 'malého', mám na mysli, že váží od několika set kilogramů po pár tun," pokračuje Luzin. Poukazuje, že takové zařízení dokáže vyrábět dostatek elektřiny pro vybavení vesmírné lodi. Pro srovnání uvádí, že zatímco elektrická varná konvice potřebuje zhruba 2 kilowatty, ale proudovı motor střely s plochou dráhou letu musí vážit mezi 30 a 80 kilogramy, aby dokázal vyjma dostatečného tahu vyrobit také 4 kilowatty potřebné pro elektrické systémy střely.

Radioizotopové energetické systémy tedy nedokážou pohánět střely, ale jsou potřeba pro vesmírné lodě, konstatuje expert. Doplňuje, že vesmírná plavidla zpravidla mají raketové motory k manévrování a akceleraci, což znamená, že je třeba zjistit, jak pracuje radioizotopovı energetickı systém s aktivovanım raketovım motorem, jak působí vibrace, radiace a další faktory.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není divné, že takovı test by se konal právě na námořní raketové zkušební základně nedaleko Severodvinsku, míní Luzin. Připomíná, že ta má dobrou infrastrukturu, včetně pracoviště Rosatomu, jelikož je propojená s loděnicemi, kde se staví a opravují ruské jaderné ponorky.

Na základně se také nachází potřebné vybavení, navíc ruské námořnictvo se již v 90. letech i v novém tisíciletí na ruském vesmírném programu podílelo, poukazuje politolog. Proto nepovažuje za nic mimořádného, pokud by byl radioizotopovı energetickı systém pro vesmírné účely testován ve spolupráci s námořnictvem, obzvláště pokud je určen pro vojenské satelity, což by také vysvětlovalo míru utajování, která nehodu provází.

"Nic z toho nezastaví ruské úřady, aby se pokusily vytěžit politické body i z fatální jaderné nehody," píše historik. Naznačuje, že Kreml chce, aby lidé věřili, že Rusko testuje střelu s plochou dráhou letu na jadernı pohon, která změní poměr sil v konfrontaci se Spojenımi státy.

Na tomto pozadí se politologovi jeví veškeré informace o střele pocházející z anonymních zdrojů, včetně jejího vırobního čísla, jako záměrná dezinformační kampaň ruské strany, která zaznamenala úspěch. Ona záhadná střela ovšem neexistuje, protože není slučitelná se zákony fyziky, deklaruje Luzin. Místo záhadné střely tak existují jen mystifikující vıstřely s cílem získat politické body.