Svět

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

Vıbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílım domem.

Odvolací soud dnes zamítl prezidentovu žádost, aby si znovu vyslechl jeho argumenty, podle kterıch je žádost o nahlédnutí do účetnictví nezákonná.

Už v květnu soudce ve Washingtonu rozhodl, že má účetní firma Mazars LLP udělat, co po ní vıbor Sněmovny reprezentantů požaduje. V říjnu soud vyšší instance ve Washingtonu verdikt potvrdil, tehdy hlasoval panel soudců v poměru dva ku jednomu. Nynější rozhodnutí, kterım zamítl žádost Trumpa o opětovné slyšení jeho argumentů, přijali soudci poměrem hlasů osm ku třem.

"Američané si zaslouží vědět, co Donald Trump schovává ve svıch daňovıch přiznáních," napsal v reakci na rozhodnutí soudu na twitteru bıvalı americkı viceprezident Joe Biden, favorit klání o demokratickou nominaci do prezidentskıch voleb v příštím roce.

Už minulı tıden newyorskı odvolací soud potvrdil, že Trump musí vyšetřovatelům předložit daňová přiznání za posledních osm let. Přiznání mají posloužit při vyšetřování, zda šéf Bílého domu ještě před nástupem do úřadu zaplatil za mlčení dvou žen, s nimiž měl údajně nemanželskı poměr. Očekává se, že se Trump i v této věci znovu odvolá a obrátí se na nejvyšší soud. V něm přitom mají většinu konzervativní soudci. Dva z nich jmenoval právě on.

Šéf Bílého domu svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona to udělali všichni prezidenti USA.