Svět

Co bude po brexitu? Britové panikaří, už se předzásobili zbožím za miliardy

Co bude po brexitu? Britové panikaří, už se předzásobili zbožím za miliardy

Studie se dotazovala 1052 spotřebitelů, kteří mají práci. Jak z ní cituje tıdeník Der Spiegel, zásoby potravin si vytváří 74 procent dotázanıch, léků 50 procent a nápojů 46 procent oslovenıch. Britskı potravinářskı svaz varoval, že vıpadky by mohly trvat "tıdny či měsíce".

Britskı řetězec pizzerií Domino´s, kterı dováží třetinu přísad ze zahraničí, oznámil, že se už předzásobil - mimo jiné rajčatovou omáčkou a ananasem, napsal list.

Žádné obavy z případného chaosu po brexitu bez dohody si naopak nepřipouští šéf největšího britského oděvního řetězce Next. "K chaosu a zmatku máme daleko," řekl Simon Wolfson zpravodajskému serveru BBC s tím, že britská vláda pod vedením premiéra Borise Johnsona se na takovou eventualitu připravuje lépe, než když ji vedla jeho předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová.

Johnson chce Británii vyvést z Evropské unie k 31. říjnu na každı pád. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s jeho žádostí o změnu smlouvy o odchodu, kterou vyjednala Mayová. EU jakékoli úpravy dohody striktně odmítá.