Svět

CNN: Lékaři shání ochranné obleky, USA je předtím poslali do Číny

CNN: Lékaři shání ochranné obleky, USA je předtím poslali do Číny

Přitom ještě 7. února, v době, když už existovala varování, že ochrannıch prostředků je málo, USA poslaly téměř 18 tun ochrannıch pomůcek do Číny, píše se v komentáři na serveru CNN.

Situace je tak hrozivá, že ji jeden z lékařů v New Jersey dokonce popsal jako "posílání zdravotníků jako ovcí na porážku". Obavy ohledně zmenšujících se zásob ochrannıch prostředků nejsou přitom ničím novım. Světová zdravotnická organizace (WHO) "bila na poplach" již 7. února, když uvedla, že poptávka po tomto vybavení je 100krát vyšší, než bıvá běžné.

Ve stejnı den, kdy přišlo varování od WHO, Trumpova administrativa oznámila, že posílá do Číny téměř 17,8 tun "masek, rukavic, respirátorů a dalšího vybavení". Jak tehdy ministr zahraničí Mike Pompeo v tiskovém prohlášení uvedl, "tento dar ukazuje štědrost amerického lidu".

Američané jsou štědří a chtějí pomáhat lidem v nouzi, poznamenává komentář CNN. A je pravdou, že v té době bylo v Číně nakaženıch už více než 28.000 lidí a 600 jich zemřelo. Jak ale mohl Trump dovolit poslat tuny nesmírně důležitého vybavení do jiné země, když mu, jak tvrdí, již od ledna bylo jasné, jaké riziko představuje virus pro Spojené státy? ptá se na závěr svého textu novinář Dean Obeidallah.