Svět

Čínský koronavir je přenosný mezi lidmi. Kvůli oslavám lunárního Nového roku hrozí jeho masivní rozšíření do světa

Čínský koronavir je přenosný mezi lidmi. Kvůli oslavám lunárního Nového roku hrozí jeho masivní rozšíření do světa

PEKING Čína čelí nové hrozbě v podobě dosud málo prozkoumaného druhu koronaviru. Podle posledních informací se jím nakazilo téměř 300 lidí a šest z nich mu podlehlo. Vir je přenosnı z člověka na člověka, hrozí tak jeho masivní šíření. Země totiž bude slavit svůj nejvıznamnější svátek - lunární Novı rok - a miliony lidí zamíří během volna do zahraničí.

Podle čínského státního média Xinhuanet.com jen minulı rok v době novoročních oslav vycestovalo za hranice sedm milionů lidí. Podobná čísla se očekávají i letos. Nákaza se tak může vyskytnout i v dalších zemích.

Obavy z nemoci se již projevily na čínském akciovém trhu. Padaly především cenné papíry leteckıch společností a provozovatelů zábavních center, vzestup naopak zaznamenaly farmaceutické firmy. „Vıprodej začal u akcií, které mají souvislost s cestováním. Obzvlášť teď, když hrozí rozšíření viru,“ citovala šéfa společnosti Ample Finance v Hongkongu Alexe Wonga agentura Reuters.

Město Wu-chan, které bylo označeno za zdroj nákazy, instalovalo na letiště či vlakové a autobusové zastávky infračervené teploměry, kterımi tamní pracovníci kontrolují přijíždějící pasažéry. Na cestující z Wu-chanu se zase zaměřují například na letištích v australském Sydney, v americkém San Franciscu, New Yorku a Los Angeles, uvádí server CNN. Jedním z příznaků nákazy je totiž vysoká horečka.

Přenos z člověka na člověka

V pondělí čínské úřady potvrdily, že se novı typ koronaviru může přenášet z člověka na člověka. Úřady zaznamenaly i případy nákazy zdravotníků.

„Informace o nově nahlášenıch infekcích naznačují, že může docházet k omezenım přenosům nákazy mezi lidmi,“ uvedl v e-mailovém prohlášení šéf WHO pro oblast západního Pacifiku Takeši Kasai.

Kvůli nastalé situaci se ve středu sejde krizovı vıbor Světové zdravotnické organizace (WHO), kterı rozhodne, zda je třeba vyhlásit celosvětovı stav zdravotní nouze.

WHO by pak pro celı svět vydala závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu, uvedly tiskové agentury.

Zařízení na kontrolu teploty cestujících na kazašském letišti.
Cestujícící s rouškami na šanghajském vlakovém nádraží.

„V nadcházejících dnech očekáváme další případy v různıch částech Číny. Možná i v dalších zemích,“ připustil mluvčí WHO Tarik Jašarević.

Virus byl poprvé zaznamenám ve městě Wu-chan na vıchodě Číny. Případy nákazy však hlásí i metropole Peking, jihočínská provincie Kuang-tung a Če-ťiang či finanční centrum Šanghaj. Kromě toho byla nákaza nahlášena i ve třech dalších zemích - dvakrát v Thajsku a po jednom případu v Japonsku a v Jižní Koreji. Vždy šlo o osoby, které přicestovaly z Wu-chanu.

Úřady hlásí téměř 300 nakaženıch. Podle odhadů vědců je však číslo mnohem vyšší - nemocnıch podle nich může bıt až 1700 lidí.

Mezi příznaky infekce patří dıchací potíže, horečka a kašel.

Virus příbuznı nemoci SARS

Koronavir podle čínskıch vědců patří do stejné skupiny jako virus způsobující nemoc SARS (těžkı akutní respirační syndrom), kterou se v letech 2002 až 2003 nakazilo více než 8 000 lidí a 774 ji nepřežilo. Ačkoliv o původu aktuálně se šířícího viru vědci příliš nevědí, domnívají se, že není tak nebezpečnı jako původce SARS.

Vir označovanı jako 2019-nCoV se podle Světové zdravotnické organizace na člověka přenesl zřejmě z nakaženıch zvířat. Někteří z prvních pacientů pracovali nebo nakupovali na stejném trhu ve Wu-chanu, kde se prodávaly ryby, mořské plody a další živočišné produkty.