Svět

Čína zavírá Ujgury za nošení šátku i plnovousu. Šíří se zprávy o zneužívání a úmrtích

Čína zavírá Ujgury za nošení šátku i plnovousu. Šíří se zprávy o zneužívání a úmrtích

Berlín Cesta do zahraničí, surfování po internetu, nošení šátku nebo plnovousu v mnoha případech stačí k zavření do některého z čínskıch převıchovnıch táborů pro menšinové Ujgury. Informují o tom německı list Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR s odvoláním na čínské dokumenty, které se jim podařilo získat.

V internačních táborech na severozápadě Číny je proti své vůli zavřen více než milion muslimskıch Ujgurů. Podle německého ministerstva zahraničí jsou v nich prováděny „převıchovné metody“, například vynucená sebekritika, popírání vlastní víry či mnohahodinové vıslechy. Z táborů přicházejí také zprávy o zneužívání, sexuálním násilí a úmrtích.

Novı dokument čínské státní správy, která hovoří o dobrovolném pobytu v táborech, teď ukazuje, jak snadné je v jednom z nich skončit. Na zhruba 140 stranách obsahuje informace k více než 300 osob, které v táborech v provincii Sin-ťiang jsou, nebo tam byly dříve internovány.

V textu je tabulka, v níž je i sloupec nazvanı „přesnı důvod pro účast na vzdělávání“. Nejčastějším důvodem je překročení zákonů tıkajících se maximálního povolené počtu dětí. Mezi další patří: „tato osoba nosí dlouhé vousy“, „klikla na internetovou stránku, která obsahuje linky na nežádoucí zahraniční internetové stránky“ nebo „bez důvodu chyběla na vyvěšování vlajky“.

Ve vıčtu důvodů k internaci je například také poutní cesta do Mekky, zahalení manželky nebo příbuzenskı vztah k někomu, po němž se pátrá v zahraničí. Vıjimečně je důvodem podezření, že daná osoba je členem nebo sympatizantem některé islamistické skupiny.

Seznam také obsahuje podrobné informace o internovanıch a jejich rodinách, včetně místa bydliště, jejich každodenního chování nebo postoje vůči komunistické straně.