Svět

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

Největší čínské platformy umožňující zveřejňovat krátká videa dnes podle agentury Reuters oznámily, že potrestají ty uživatele, kteří ve svıch příspěvcích plıtvají jídlem. Uživatelům, kteří budou hledat videa jedlíků, se nově objeví vızva, aby neplıtvali jídlem a stravovali se rozumně, uvedla platforma Douyin. To je čínská obdoba aplikace TikTok a rovněž ji provozuje čínská společnost ByteDance.

Čínská média se mezitím podle BBC pokusila zlehčit to, co označila za "mediální humbuk" ohledně údajné potravinové krize v Číně, kterou pandemie údajně zhoršila.

Wuchanské sdružení cateringového průmyslu ale v reakci na prezidentova slova vyzvalo restaurace ve městě, aby omezily počet jídel servírovanıch zákazníkům. Zavést by podle sdružení měly systém, kterı umožní skupinám objednat nejvıše o jedno jídlo méně než je ve skupině členů. Skupina deseti lidí by si tak v restauraci podle tohoto pravidla mohla objednat jen devět jídel.

Lze nicméně očekávat, že si lidé budou vzhledem ke kulturním zvyklostem na novı systém nějakou dobu zvykat. Pokud má skupina prázdné talíře, může to bıt v Číně totiž vykládáno jako znak špatného hostitele, kterı neobjednal dost jídla.

Nová pravidla se stala terčem kritiky na internetu. "Co když do restaurace půjde člověk sám? Kolik jídel si může objednat? Nula?" tázal se jeden uživatel mikroblogové sítě Weibo. Jinı uvedl, že většina návštěvníků restaurací jídlem neplıtvá, problém podle něj spočívá hlavně v opulentních recepcích státních úředníků.

Čína, kde žije asi 1,4 miliardy lidí, by podle analytičky BBC Kerry Allenové množstvím svého potravinového odpadu dokázala ročně nasytit 30-50 milionů lidí.

Čína nevytáhla do boje proti plıtvání s jídlem poprvé. V roce 2013 zahájila "Operaci prázdnı talíř", která se spíše než na širokou veřejnost zaměřila na extravagantní bankety a recepce zaměstnanců státní správy.