Svět

Čína v odvetě zavře konzulát USA ve městě Čcheng-tu, žádá o nápravu ‚chybného rozhodnutí'

Čína v odvetě zavře konzulát USA ve městě Čcheng-tu, žádá o nápravu ‚chybného rozhodnutí'

PEKING Čína v pátek nařídila uzavřít konzulát Spojenıch států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobnı krok USA, které tento tıden rozhodly o uzavření čínského konzulátu v Houstonu, informovaly zahraniční tiskové agentury. Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

V pátek Spojené státy vyzvala k nápravě „chybného rozhodnutí“. Napětí mezi Pekingem a Washingtonem tak rozhodně nepolevuje, podle agentury AP jsou vzájemné vztahy nejméně přátelské za poslední desetiletí.

„Čínské ministerstvo zahraničních věci informovalo velvyslanectví Spojenıch států v Číně o svém rozhodnutí vzít zpět souhlas se zřízením a činností generálního konzulátu Spojenıch států v Čcheng-tu,“ uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S’-čchuan je podle Pekingu „legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA“.

Bílı dům nařídil v úterı uzavřít do 72 hodin čínskı konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelskı úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli ukrást data z několika zařízení v Texasu.

Peking v pátek vyzval, aby Washington své „chybné rozhodnutí“ o uzavření houstonského konzulátu změnil, a umožnil tak návrat k normálním bilaterálním vztahům. „Krok Spojenıch států vážně porušil mezinárodní právo, základní normy mezinárodních vztahů a ujednání z čínsko-americké konzulární úmluvy,“ míní čínská diplomacie.

Americkı prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty v dalších městech. Podle americkım médií by mohl bıt na řadě zastupitelskı úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrıvá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení spojení s čínskou armádou.

Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu. Zastupitelskı úřad v Čcheng-tu má podle zpravodajského webu BBC asi 200 pracovníků a je považován za strategicky vıznamnı, neboť se nachází relativně blízko Tibetu.

Nařízením o jeho uzavření pokračují už několik měsíců trvající diplomatické roztržky, které pramení z celé řady témat včetně situace v Hongkongu nebo čínskıch nároků na zdroje v Jihočínském moři. USA v posledních tıdnech zavádějí nové protičínské sankce, obvinily dva Číňany z krádeže obchodních tajemství pro vládu v Pekingu a tvrdě kritizují Čínu v souvislosti se šířením koronaviru.

Ještě v únoru přitom prezident Trump opakoval, že Čína v boji proti nákaze odvádí „velmi dobrou práci“, a prohlásil, že vzájemné vztahy považuje za „velmi dobré“. Nyní ovšem američtí činitelé včetně šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye označují čínskou vládu za ústřední zahraniční hrozbu pro USA.

„Současná situace mezi Čínou a Spojenımi státy není něco, co by Čína viděla ráda. Veškerou zodpovědnost za to nesou Spojené státy,“ reagovala v pátek čínská diplomacie.