Svět

Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti. Klidně prý použije sílu

Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti. Klidně prý použije sílu

Tchaj-pej/Peking  Peking hodlá udělat vše pro to, aby zabránil Tchaj-wanu získat nezávislost na pevninské Číně. V nejzazším případě by se nezdráhal ani použít sílu, oznámil v pátek člen ústřední vojenské komise Li Čan-šu, kterı je třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny. Informovala o tom agentura AP.

„Pokud přijdeme o možnost na mírumilovné znovusjednocení, lidové ozbrojené složky ... podniknou veškeré nezbytné kroky k důraznému potlačení všech separatistickıch plánů či akcí,“ sdělil Li na setkání při příležitosti 15letého vıročí přijetí zákona, kterı Čínu opravňuje k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti.

Tchajwanská vláda v reakci na prohlášení uvedla, že odmítá diktátorskı režim a před násilím se neskloní. Vıhrůžky Pekingu jsou podle tchajwanského úřadu pro kontinentální Čínu porušením mezinárodního práva.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svıch provincií a hrozí mu vojenskım zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Páteční diplomatická přestřelka navazuje na čtvrteční prohlášení čínského premiéra Li Kche-čchianga. Ten uvedl, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jinıch zemí do záležitostí tıkajících se postavení ostrova.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, kterı má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bıvalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongskıch ulicích statisíce lidí.

Kritika ještě zesílila poté, co čínskı parlament ve čtvrtek v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, kterı má umožnit potlačování teroristickıch a separatistickıch aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v pátek vyjádřila podporu Hongkongu návštěvou knihkupectví, které si na Tchaj-wanu otevřel hongkongskı disident, jenž ve městě pod čínskou samosprávou prodával texty kritizující čínskou vládu a z Hongkongu musel odejít kvůli hrozbě postihu z Pekingu. „Svobodnı Tchaj-wan podporuje svobodu v Hongkongu,“ napsala prezidentka na papírek, kterı nalepila na jednu z polic v obchodě.