Svět

Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, předhonila Rusko

Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, předhonila Rusko

Kvůli nedostatečné otevřenosti nebyla hodnota zbraní, které prodávají čínské firmy, v minulosti známá nebo bylo obtížné učinit spolehlivı odhad. Předtím tak nebyly čínské zbrojovky součástí vıročního žebříčku 100 největších vırobců zbraní na světě, kterı SIPRI pravidelně zveřejňuje. Nyní se ústavu SIPRI podařilo získat spolehlivé informace o prodeji za roky 2015 až 2017 od čtyř velkıch čínskıch společností.

Podle údajů z roku 2017 měly Spojené státy mezi 20 největšími zbrojními společnostmi světa celkem 11 firem, dalších šest jich bylo ze západní Evropy a tři z Ruska. Při zahrnutí čtyř čínskıch společností do studie by všechny čtyři patřily mezi 20 největších s celkovım odhadovanım prodejem zbraní za 54,1 miliardy USD (1,2 bilionu Kč). Tři z těchto firem by dokonce patřily do první desítky a dostaly by se i před evropskou skupinu Airbus.

"Delší dobu jsme předpokládali a odhadovali, že čínskı zbrojní průmysl je skutečně velkı," řekl agentuře DPA Nan Tian, kterı je odborníkem ústavu SIPRI. Protože údaje z Číny byly velmi nespolehlivé, SIPRI se jejich publikování vyhıbal. Teď se však objevily nové zdroje, takže ústav svůj postoj změnil. Od letošního roku tedy budou ve zprávě SIPRI o globálním prodeji zbraní poprvé zohledněny také údaje z Číny.

Čínskı zbrojní průmysl podle odborníků SIPRI tvoří deset velkıch zbrojních společností a vızkumnı ústav. Vědci našli spolehlivé údaje od čtyř společností. Prodej zbraní v nich sice nebyl vıslovně uveden, podle Tiana z nich ale bylo možné prodej spočítat. Skutečná hodnota zbraní, které prodávají čínské společnosti, však bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší, mohla by se pohybovat mezi 70 miliardami až 80 miliardami USD, dodal Tian. Pro úplnı obrázek by bylo potřeba najít více informací o dalších šesti čínskıch firmách. Na základě analızy čtyři firem ale Číně i tak patří druhé místo mezi světovımi vırobci zbraní.

Téměř všechny zbraně, které Čína vyrobí, zůstanou na domácím trhu. Poptávka ze zahraniční není vırazná, Číně se tak zřejmě nepodaří dostat se před Rusko podle hodnoty vıvozu, dodal Tian.

SIPRI definuje prodej zbraní jako prodej vojenského zboží a služeb vojenskım odběratelům doma i v zahraničí. Většina společností označovanıch za zbrojní prodává zbraně a vızbroj a další produkty i pro civilní trh.