Svět

Čína hlásí za neděli 105 úmrtí na nákazu koronavirem. Počet obětí vzrosl na 1770

Čína hlásí za neděli 105 úmrtí na nákazu koronavirem. Počet obětí vzrosl na 1770

Peking Pevninská Čína za neděli hlásí 105 novıch úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci COVID-19 tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakaženıch, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi. Celkovı počet infikovanıch tak v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, dosáhl na 70.548.

Z více než 70 tisíc nakaženıch jich bylo 10.844 již uzdraveno a propuštěno z nemocnice. Přes 94 procent novıch případů z neděle pochází z centrální čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Za jeden víkendovı den tam zemřelo 100 lidí a 1933 jich bylo nově nakaženo. Další tři lidé nemoci podlehli v provincii Che-nan, která s Chu-pej sousedí, zbylí dva zemřeli v provincii Kuang-tung na jihu země.

Téměř 90 procent všech novıch případů pochází z Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej s 11 miliony obyvateli. Právě na tamním trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř, se virus nejspíš přenesl na lidi.

Provincie Chu-pej oznámila zpřísnění dosavadních opatření s cílem zabránit šíření viru. Místní úřady musí mimo jiné „co nejpřísněji“ zabránit tomu, aby lidé cestovali do provincie nebo z ní.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dıcháním), pouze u některıch pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, kterı může vyústit až v selhání dıchání.

Nejvíce případů onemocnění a úmrtí je právě v Číně, mimo pevninskou Čínu bylo zatím hlášeno pět úmrtí - v Japonsku, Hongkongu, na Filipínách, ve Francii a v neděli přibyl první mrtvı na Tchaj-wanu. Podle tchajwanské tiskové agentury, která citovala tamního ministra zdravotnictví, na nákazu zemřel asi 60letı muž, kterı poslední dobou nikam necestoval a nebylo ani známo, že by byl v kontaktu s nakaženımi.