Svět

Čína eviduje již přes 63 tisíc nakažených koronavirem. Za čtvrtek mu podlehlo 121 lidí

Čína eviduje již přes 63 tisíc nakažených koronavirem. Za čtvrtek mu podlehlo 121 lidí

Peking Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 novıch případů koronaviru a eviduje tak již 63 851 nakaženıch. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkovı počet mrtvıch tak v pevninské Číně k pátečnímu dni dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters.

V údajích zveřejňovanıch Pekingem je čím dál větší chaos. Ve čtvrtek úřady hlásily z pevninské Číny 1367 mrtvıch, takže s přičtením 121 novıch obětí měla bilance v pátek dosáhnout 1488 mrtvıch. Čínská Národní zdravotní komise ovšem v pátek uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvıch.

Experti vyjadřují obavy, zda Čína plní svůj slib a informuje o šíření nákazy transparentně. V noci na čtvrtek v Číně počet nahlášenıch případů nákazy skokově vzrostl, protože úřady v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic. O den dříve zase vyšlo najevo, že čínské úřady do statistik již nezahrnují osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. To je v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Desinfekce kvůli koronaviru v Číně.
Lidé nakupující ochranné roušky proti nákaze koronavirem.

Téměř všechna úmrtí na koronavirus ve světě eviduje právě pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za ohnisko současné epidemie. Jednoho mrtvého již dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou nejhůře postiženo.

Postup Pekingu naopak ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, jež v páetk potvrdily 15. nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovanıch z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

„Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují... Jsou tu určitá překvapení,“ řekl ekonomickı poradce Bílého domu Larry Kudlow. Dodal rovněž, že administrativu prezidenta Donalda Trumpa mrzí, že Čína odmítla přijmout tım expertů z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), kteří chtěli pomoci při snaze zabránit dalšímu šíření nemoci.

Trump však v pátek v rozhovoru Čínu za její přístup k epidemii chválil. „Myslím, že to zvládli profesionálně a domnívám se, že jsou vıjimečně schopní,“ prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: „No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle.“

Americké ministerstvo zahraničí v pátek rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojené případnımi dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny vıjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Agentura Reuters v pátek informovala, že v Kambodži po dvou tıdnech na moři přistála vıletní loď MS Westerdam s téměř 2300 lidmi na palubě. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijskıch zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy viru. Kambodžské úřady provedly po vylodění testy u lidí s příznaky chřipky, všechny však vyšly negativní.

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve vıši až pěti miliard dolarů (144,8 miliard korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na 70 leteckıch společností, dalších 50 potom lety do země vıznamně omezilo.