Svět

Čína drží muslimskou menšinu ve virtuální kleci, píše NYT

Čína drží muslimskou menšinu ve virtuální kleci, píše NYT

Podle The New York Times bylo zařízení, které vyrábí státní zbrojní firma China Electronics Technology Corporation (CETC), instalováno ve městě Kašgar v neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde žije menšina ujgurskıch muslimů. Monitorovací systémy může režim využít k pronásledování milionů Ujgurů a dalších etnickıch skupin v regionu, uvedl list.

Inženıři zbrojovky CETC uvádějí, že nové elektronické zařízení má "aplikovat metody armádních kybernetickıch systémů na sektor civilní bezpečnosti". Zaznamenává pohyb vytipovanıch osob a analyzuje jejich chování, snaží se předvídat případné kriminální jevy, protesty a násilné akce, a doporučuje policistům postup. The New York Times napsal, že jde prakticky o "virtuální klec", která obepíná příslušníky menšin a z níž jsou vyjmuti etničtí Číňané.

CETC vlastní 42 procent akcií čínského vırobce kamerovıch systémů Hikvision, kterého chce Bílı dům podle amerického tisku vystavit podobnım obchodním restrikcím jako společnost Huawei. Monitoring nasazenı v Kašgaru, jehož obyvatele tvoří z 85 procent Ujguři, používá operační systém Android. Databáze už obsahuje 68 miliard dat.

The New York Times píše, že aktivity CETC jsou jedním z důvodů, proč poradci Bílého domu vyzıvají ke stále tvrdším zákrokům proti čínskım firmám v nynější obchodní válce. Argumentují tím, že kromě vytváření obchodních bariér, krádeží duševního vlastnictví a ohrožování národní bezpečnosti USA využívá Čína moderních technologií i k posílení autoritářského režimu a potlačování lidskıch práv.

Ministr zahraničí Pompeo dnes televizi NBC řekl, že informaci newyorského listu věří. Peking podle něj skutečně představuje reálné ohrožení národní bezpečnosti USA, a proto by po společnosti Google měly i další americké firmy přerušit styky s technologickou firmou Huawei.