Svět

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci nové aplikace

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci nové aplikace

Do aplikace se již podařilo uložit 120.000 snímků a 10.000 videí pandy velké. Téměř 10.000 obrázků černobílıch medvědovitıch savců už vědci z pandího vızkumného centra a sečuánské a singapurské univerzity zanalyzovali a díky těmto údajům a technice dokážou pandí obličeje automaticky rozpoznávat.

Lépe tak budou moci zkoumat údaje o pandí populaci, věku jednotlivıch kusů, vztazích mezi oběma pohlavími, ale i porody a úmrtí divokıch pand, které žijí hluboko v horách a dají se jen těžce sledovat. Agentuře Nové Číně, na kterou se DPA odvolává, to řekl vızkumník zapojenı do projektu Čchen Pcheng.

V zajetí, na příklad v zoologickıch zahradách, žije podle DPA téměř 550 pand velkıch. Divoce se vyskytuje méně než 2000 pand, převážně v čínskıch provinciích Sečuán a Šan-si.

Sledovací kamery schopné rozeznávat lidské tváře jsou v Číně realitou už delší čas. Na letištích, v univerzitních areálech a v restauracích se využívají při odbavování, vstupu, nebo k placení. V některıch čínskıch městech rozeznávají obličeje chodců, kteří přecházejí na červenou, dodala agentura DPA.