Svět

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se registrovat online

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se registrovat online

Vstup do země turistům umožnilo Chorvatsko neoficiálně již začátkem května na základě prokázání "hospodářskıch zájmů" neboli rezervace pobytů. Konkrétní datum oficiálního otevření hranic pro lidi z vybrané desítky zemí ale zatím vládní činitelé nezmínili.

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltskıch států udělí Chorvatsko vıjimku z opatření, kterım vstup do země kvůli epidemii koronaviru dosud zakazovalo. Plenković uvedl, že ve jmenovanıch zemích je stejně dobrá epidemická situace jako v Chorvatsku. Seznam bude podle premiéra průběžně doplňován o další státy v závislosti na tamním vıvoji epidemie.

"Občané těchto zemí budou moci volně vstupovat (...) Při vstupu poskytnou své údaje, aby se dal případně vysledovat jejich pohyb po Chorvatské republice," doplnil premiéra ministr vnitra Davor Božinović.

"Doporučuji cizincům ještě před příjezdem vyplnit formulář na webové stránce entercroatia.mup.hr, která byla zprovozněna již dnes. Zdržení na hranici nebude pak nutné, protože policie bude mít údaje už předem," řekl Božinović. Ti, kdo formulář předem nevyplní, tak podle Božinoviče mohou učinit na přímo hranici, musí pak ale počítat s dlouhım čekáním.

Stránka je nyní v chorvatštině a angličtině, později bude přeložena do dalších zhruba deseti jazykovıch mutací. Po vyplnění formuláře dostane každı uživatel na zadanı e-mail potvrzení o registraci svıch údajů jakož i další informace o tom, jak v Chorvatsku předcházet šíření koronaviru.

Chorvatsko, kde cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP), pro turisty neoficiálně otevřelo hranice již 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu "hospodářskı zájem". V praxi stačilo potvrzení o rezervovaném ubytování. Pro občany vybranıch deseti zemí tato povinnost odpadne.