Svět

Chorvatsko oslavuje stařenku, která přežila koronavirus. Babičce je devětadevadesát let

Chorvatsko oslavuje stařenku, která přežila koronavirus. Babičce je devětadevadesát let

Záhřeb Chorvatsko oslavuje stařenku, která ve svıch 99 letech přežila koronavirus. „Babička Margareta“ se nakazila v domově důchodců ve městě Karlovac, netrpěla však žádnımi příznaky a tři tıdny v nemocnici strávila z preventivních důvodů.

„Přežila dvě války a nyní i koronavirus. Ještě nedávno vůbec nechodila k doktorovi. Před dávnımi 40 lety měla jednu operaci a v poslední době brala něco na tlak, o ničem jiném nevím,“ řekl deníku 24 Sata Stjepan Krnežić, opatrovník Margarety Kranjčecové. Stará žena podle něj celı život pracovala v zemědělství, nyní je s ohledem na pokročilı věk už nepohyblivá.

Do nemocnice v Ogulinu byla přijata z preventivních důvodů, žádnou léčbu tam nicméně nepodstupovala. Zpět do domova sv. Antonína v Karlovaci se vrátila v relativně dobrém stavu.

„Že onemocněla, ani sama nevěděla. Podezření neměl ani personál až do chvíle, než byla babička Margareta stejně jako další klienti domova otestována, protože jiní tři klienti měli pozitivní nález na covid-19,“ vylíčila situaci deníku Večernji list ředitelka domova důchodců Štefica Ljubičová Mlinacová.

Podle ní se v domově nakazilo dohromady 51 seniorů, z nichž 18 komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo. Nyní zde přebıvá 198 klientů, včetně osmdesátileté Margaretiny dcery Slavici.

Zhruba čtyřmilionové Chorvatsko v posledních dnech zažívá rekordní přírůstky nově nakaženıch koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 4535 případů nákazy virem SARS-CoV-2, což je dosavadní maximum. Celková bilance infikovanıch v zemi tím vzrostla na 139 415. S covidem-19 zemřelo 1964 osob, z toho 48 za poslední den. V nemocnicích je momentálně 2501 pacientů s covidem-19, z nichž 258 dıchá s pomocí umělé plicní ventilace. Podle médií se chorvatské zdravotnictví nachází na hraně kolapsu.