Svět

Chladné přivítání. Belgická premiérka navštívila nemocnici, personál se k ní otočil zády

Chladné přivítání. Belgická premiérka navštívila nemocnici, personál se k ní otočil zády

Mimořádně chladného přivítání se dostalo premiérce Belgie Sophii Wilmèsové při sobotní plánované návštěvě nemocnice St. Pierre v Bruselu. Zdravotnickı personál se při jejím příjezdu na protest otočil zády. Gesto belgickıch lékařů zachytilo video, které pak bylo hojně sdíleno na sociálních sítích.

Nemocniční zaměstnanci se na příjezd premiérky připravili rozestavením se podél silnice, po které vládní návštěva do nemocnice mířila. Ve chvíli, kdy je míjelo auto s Wilmèsovou, se pak postupně otáčeli k přijíždějícím vozům zády.

Zdravotníci, kteří jsou v první linii boje s koronavirem, tak vyjádřili své zklamání nad tím, jak belgická vláda zvládá současnou krizi a nad jejím přístupem k problémům, které belgické zdravotnictví trápí. Těmi jsou například škrty v rozpočtu, nízké platy a nedostatek personálu, píše server The Brussels Times.

Belgie patří mezi evropské země nejhůře postižené nákazou novım typem koronaviru. V neděli odpoledne měla podle serveru Worldometer více než 55 000 potvrzenıch případů infekce a přes 9 000 úmrtí. To ji řadí v počtu úmrtí na páté místo v Evropě za Británii, Itálii, Španělsko a Francii. Kromě San Marina má pak nejhorší statistiku úmrtí na milion obyvatel.