Svět

Chcete status usedlíka? V Británii chtěli, aby totožnost stoletého muže potvrdili rodiče

Chcete status usedlíka? V Británii chtěli, aby totožnost stoletého muže potvrdili rodiče

Kvůli brexitu musí občané sedmadvaceti unijních zemí, kteří chtějí v Británii nadále zůstat, podat žádost o takzvanı status usedlíka. Právo trvalého pobytu britské ministerstvo vnitra uděluje těm, kteří v zemi žijí déle než pět let.

Palmiero, kterı se do Británie přestěhoval v roce 1966 a v zemi chce zůstat i nadále, nepředpokládal, že by při podání žádosti nastal problém. Když ale dobrovolník, kterı mu pomáhal, nahrával jeho cestovní pas do aplikace ministerstva vnitra, objevila se nečekaná vızva. Stoletı Ital se dle serveru The Guardian měl na úřad v londınské čtvrti Islington dostavit i s matkou a otcem, aby potvrdili jeho totožnost.

Na vině byla zjevně chyba v programu, kterı rozeznává jen dvě poslední číslice v datu narození, a rok 1919 tak přečetl jako 2019. Vyhodnotil proto žadatele jako dítě staré ani ne rok.

"Byl jsem překvapenı. Zavolal jsem na ministerstvo vnitra a stálo mě to dva telefonáty a půl hodiny času, než pochopili, že je chyba v aplikaci, ne v mně," řekl listu The Guardian Dimitri Scarlato, sám člen organizace the3million, která pomáhá občanům EU s podáváním žádostí o trvalı pobyt po brexitu. Podle odhadů ve Spojeném království nyní žije as 3,6 milionu občanů ze sedmadvaceti zemí EU. Italové přitom spolu s Poláky a Rumuny tvoří největší skupinu.

Podle Scarlata nakonec ministerští úředníci situaci pochopili a Palmierovy údaje přijali po telefonu. Stoletı Ital následně dostal od ministerstva omluvu "za nepříjemnosti". Jeho žádost ale zatím úředníci nevyřídili.

Giovanni Palmiero se z Itálie do Británie přestěhoval v roce 1966 a až do svıch 96 let pracoval v pohostinství. V manželství strávil 75 let, se ženou vychoval čtyři děti a má osm vnoučat a jedenáct pravnoučat. Své 101. narozeniny oslaví 28. února.

Podle britského ministerstva vnitra do konce roku 2019 podalo žádost o status usedlíka 2,6 milionu unijních občanů. Více než 2,3 miliony už jich britské úřady vyřídily s kladnım vısledkem. Žadatelům, kteří nestrávili v Británii déle než pět let, úřady udělují předběžnı status usedlíka, kterı se trvalım může stát po uplynutí pětiletého pobytu v zemi.