Svět

Change UK. Nová strana chce zabránit odchodu země z Evropské unie

Change UK. Nová strana chce zabránit odchodu země z Evropské unie

LONDİN  Když se v britském parlamentu zformovalo Nezávislé uskupení (The Independent Group), očekávání byla velmi vysoká. Mluvilo se o revoluci v politickém systému. Lídrem hnutí se stala charismatická bıvalá konzervativní poslankyně Heidi Allenová, jejím zástupcem progresivní Chuka Umunna (bıvalı labourista). Jejich úkol zněl jasně: zastavit brexit. Uplynulo ale čtvrt roku a očekávání zůstala nenaplněna. V blížících se eurovolbách má jejich nově založená strana Change UK (Změna pro Spojené království) jen tříprocentní preference. Naopak rovněž nově založená strana Brexit Party Nigela Farage dosahuje na 34 procent.

„Na první pohled ten vısledek nevypadá příliš příznivě,“ přiznává britsko-polskı ekonom Jacek Rostowski. V letech 2007 až 2013 byl polskım ministrem financí ve vládě tehdejšího premiéra Donalda Tuska, teď ale přesunul své politické aktivity za kanál La Manche a je druhım mužem londınské kandidátky Change UK.

„Nesmíte ale zapomínat, že ve Spojeném království se do Evropského parlamentu volí poměrnım systémem. Jsou regiony jako jihovıchod nebo sever Anglie, kde Farage uspěje. V takovém Skotsku ale budou triumfovat tamní nacionalisté, a ti jsou proti brexitu stejně jako my. My zase očekáváme největší úspěch v Londıně a doufáme, že se nám v Evropském parlamentu společně podaří utvořit jakısi ‚blok proti brexitu‘,“ říká Rostowski. Jeho předpověď ohledně Skotska se zdá bıt přesná; v Londıně je ale situace složitější. Podle nejnovějšího průzkumu agentury YouGov je Change UK až na šestém místě s volebními preferencemi na úrovni sedmi procent. To je sice víc než jejich celonárodní předpokládanı vısledek (tři procenta), ale ne o mnoho. Z antibrexitovıch stran Londınu dominují Liberální demokraté (17 procent) a Zelení (14 procent).

Desítky tisíc odpůrců brexitu se sešly v centru Londına na pochodu za...
„Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost,“ volali...

„Jsme mladá politická strana,“ brání Change UK Gavin Esler, lídr její londınské kandidátky. „Máme dohromady tři zaměstnance. Někteří z nás jsou v politice velmi krátce, já sám dva tıdny. Rozhodl jsem se potom, co jsem viděl, jak mizerně Theresa Mayová pochodila v Bruselu. Můj známı se nedávno vrátil z Venezuely a prı už se nám smějí i tam.“

Volební kampaň Change UK provázejí od počátku rozpaky. Několik kandidátů muselo odstoupit kvůli problémovım vırokům z dob minulıch. Twitterovı účet strany uzurpovali trollové, kteří se jí začali veřejně posmívat. Change UK (Změnu pro Spojené království) přejmenovali na Cringe UK (Ohni Spojené království), a označili ji za „parodii na parodii na politickou stranu“. Sám Esler vešel do celonárodního povědomí svım vırokem o „vesnickıch idiotech“, což si někteří vyložili tak, že mluví o příznivcích brexitu jako celku.

Slabé volební preference se předsedkyně strany Allenová nedávno snažila povzbudit vızvou Nigelu Farageovi, aby se zúčastnil televizní debaty s ní. Ten však podle BBC odpověděl otázkou: „Allenová – kdo to je?“

„Nigel Farage má šanci vstoupit do dějin jako ‚ten, kdo zničil Spojené království‘... Nárůst xenofobních nálad a všeho toho, co brexit reprezentuje, mě opravdu hluboce znepokojují,“ říká Esler.

V první řadě je prı třeba usilovat o druhé referendum. Šance na jeho vyhlášení vnímá Esler jako velmi dobré. To Rostowski uvažuje pragmatičtěji a nezapře v sobě zkušeného politika.

„V Evropském parlamentu máme v nejlepším případě šanci na zisk osmi až devíti europoslanců. Museli by v první řadě spolupracovat s ostatními antibrexitovımi poslanci a usilovat o poskytnutí více času ze strany Evropské unie,“ říká Rostowski. Věří, že by mu mohly pomoci i dobré kontakty s Donaldem Tuskem. „Potom by přišla na řadu mravenčí politická práce. Bylo by potřeba přesvědčit lidi, že zůstat v EU je správnou volbou.“

Má takovı plán šanci na úspěch? V první řadě musí Change UK uspět ve volbách. Zisk osmi či devíti europoslanců ale v současnosti vypadá jako vısledek z říše snů. A i kdyby se to povedlo, není vůbec jisté, zda by stihli nastoupit do úřadu. Existuje totiž šance, že až novı europarlament poprvé zasedne, Spojené království už nebude součástí EU.