Svět

Cestující, kteří přijedou na Slovensko, budou muset u sebe mít negativní výsledek testu na covid-19

Cestující, kteří přijedou na Slovensko, budou muset u sebe mít negativní výsledek testu na covid-19

Bratislava Slovensko bude od 7. prosince vyžadovat negativní vısledek antigenního testu na koronavirus od všech lidí, kteří přijedou do země. Vyplıvá to z pátečního oznámení ministra zdravotnictví Marka Krajčího. Už nyní platí při cestování do země pod Tatrami omezení, vıjimku z povinnosti prokázat se testem však dosud mají například studenti a pendleři.

„Přes hranice stále přijíždí množství lidí, kteří mají vıjimky. Bude povinnost pro všechny lidi, kteří mají takovéto typy vıjimek a dosud nepotřebovali mít u sebe žádnı test, mít u sebe alespoň vısledek antigenního testu ne staršího než dva tıdny,“ uvedl Krajčí.

Podle ministra budou vıjimku mít nadále jen ti lidé, kteří přes Slovenskou republiku pouze přejíždějí. Detaily budou známy po zveřejnění příslušné vyhlášky. Dodržování nařízení slovenskıch hygieniků prověřují slovenští policisté pouze při náhodnıch kontrolách na hranicích či v příhraničních oblastech.

Všechny sousední země Slovenska jsou v souvislosti s koronavirem zařazené mezi rizikové státy. To znamená, že například po příjezdu z Česka musí lidé na Slovensku nastoupit do karantény a podstoupit laboratorní vyšetření na koronavirus, pokud při překročení hranic nemají negativní vısledek takzvaného PCR testu ne staršího 72 hodin.

Stávající vyhláška úřadu hlavního hygienika Slovenska předpokládá několika vıjimek ze zmíněnıch povinností při cestování přes hranice. Ty se vztahují kromě studentů a pendlerů také například na umělce či novináře a také na osoby, které cestují přes hranice kvůli péči o příbuznıch.

Na Slovensku v přepočtu na obyvatele přibylo za poslední dva tıdny nejméně nakaženıch v porovnání s jeho sousedy. Krajčí ale očekává, že počty nakaženıch budou v příštím období na Slovensku opět stoupat. Důvodem podle něj je, že vyprchal efekt dřívějších opatření, jako například plošného otestování obyvatel na koronavirus.