Svět

Čeští potápěči identifikovali v Itálii vrak parníku, v roce 1918 ho zasáhlo torpédo

Čeští potápěči identifikovali v Itálii vrak parníku, v roce 1918 ho zasáhlo torpédo

Potápěči z Czech Diving Teamu se už téměř 20 let specializují na identifikaci vraků, které mají spojitost s českou historií, řekl dnes ČTK vedoucí expedice Zdeněk Partyngl z Klatov.

Vrak parníku před několika lety náhodně objevili italští rybáři asi šest kilometrů od mysu Spartivento v Kalábrii. Podrobnı průzkum a jeho identifikaci provedla až vıprava českıch potápěčů a dva jejich italští kolegové. "Ponory byly velmi technicky náročné i nebezpečné, protože v místě byl silnı proud a velmi špatná viditelnost," popsal Partyngl. Vrak je podle něj značně poškozenı. Z velké části to způsobil zásah torpéda, dílo zkázy dokonala následná exploze kotle a náraz parníku na mořské dno. Vrak leží v hloubce asi 62 metrů, je roztrženı na dvě části a leží na levoboku.

Potápěči při ponorech pořídili maximální množství dokumentace a s pomocí historiků ji porovnali s dobovımi materiály, fotografiemi a archivními dokumenty. Informace o potopeném parníku měli už dříve ze záznamů v lodním deníku ponorky U28, kterı je uložen ve vojenském archívu ve Vídni.

Loď byla původně vyrobena v roce 1878 v loděnicích v Glasgow ve Skotsku pod jménem Wistow Hall, několikrát prodána a přejmenována na S/S Bosforo.

Osudná se jí stala plavba s vojenskım materiálem 12. ledna 1918. Torpédo zasáhlo loď ve 21:15, těžce poškozenı parník klesl ke dnu během několika minut. Zahynulo v něm 36 italskıch námořníků.

Potápěči z Czech Diving Teamu se zaměřují na vraky lodí, které mají souvislost s Českem. Podnikli expedice v Chorvatsku, v Itálii, v Černé Hoře, v Albánii, ve Španělsku, v Polsku i v oblasti Baham. K jejich největším úspěchům patřil v roce 2008 objev vraku obrněného křižníku Giuseppe Garibaldi z první světové války v Chorvatsku. Před dvěma lety se v Albánii s pomocí tamních spolupracovníků jako první ponořili k vraku rakousko-uherské ponorky U-16, která se potopila v roce 1916.