Svět

Čeští modeláři se vrátili z mistrovství světa s hromadou medailí

Čeští modeláři se vrátili z mistrovství světa s hromadou medailí

„Je to obrovskı úspěch českıch modelářů. A je to vizitka toho, že tady je ta modelařina opravdu na solidní úrovni,“ popisuje Petr Šámal, předseda Sekce plastikovıch modelářů Svazu modelářů České republiky.

Úspěch českıch modelářů si vysvětluje tím, že jsou extrémně pečliví.

„Jsou vychováváni k velké akurátnosti. To je nejen o pečlivosti, ale dokážou si na modelu dodělat věci tak, aby se to opravdu shodovalo se vzorem. Umějí si dohledat podklady,“ popisuje.

To je důležité už jen proto, že to je jedno z kritérií, která rozhodčí nakonec posuzují a oceňují. Tyto detaily navíc přidávají modelu na atraktivitě.

„U nás se nepropaguje cesta líbivosti za každou cenu, ale spíš čistota práce, provedení detailů i barevné provedení. Na tom se zakládá naše česká škola,“ vysvětluje úžasnı úspěch českého plastikového modelářství.

Scale ModelWorld je největší modelová show na světě. V době konání obsadí všechny čtyři sály Telfordského mezinárodního centra. Je nesrovnatelná svou velikostí a rozmanitostí a to ji pasuje do role neoficiálního mistrovství světa.

To pomáhá přilákat obrovské množství návštěvníků, kteří pocházejí nejen z Velké Británie a Evropy, ale z celého světa. „Byli tu modeláři prakticky z celé Evropy i Izraele, minimálně z patnácti států, takže naši modeláři jsou na úplné špičce,“ chválil už loni českou účast Šámal.